لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان
لکنت زبان در کودکان از جمله اختلالات گفتاری رایج است که امروزه روش های درمانی متنوعی برای درمان این اختلال به وجود آمده است تا به روند بهبود این اختلال کمک کنند . در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته ایم در ادامه با ما همراه باشید.
در ادامه خواهیم خواند

لکنت زبان در کودکان چیست؟

لکنت زبان در کودکان، یک اختلال گفتاری است که شامل مشکلات مکرر و قابل توجهی در روان و جریان گفتار طبیعی است.

افرادی که دچار لکنت زبان هستند دقیقا می دانند که بگویند، اما در بیان آن مشکل دارند.

برای مثال، یک کلمه یا هجا را تکرار کرده یا به صورت طولانی بیان می کنند.

یا ممکن است در حین حرف زدن مکث کنند زیرا به یک کلمه یا صدای مشکل ساز رسیده اند.

لکنت زبان در کودکان چیست

کودکان خردسال ممکن است زمانی که توانایی ‌های گفتاری و زبانی آنها به اندازه کافی رشد نکرده باشد، دچار لکنت شوند. اما مشکل لکنت زبان به خصوص در کودکان کاملا طبیعی است؛ به این دلیل که در زمان رشد گفتار و زبان هستند.

خوشبختانه امروزه روش های درمانی برای این مشکل ایجاد شده که می توانید در درمان لکنت زبان ناگهانی در کودکان به کار بگیرید.

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان

درمان سریع لکنت زبان در کودکان با کمک یک متخصص می تواند از ماندگاری آن جلوگیری کرده و مطمئن باشید که نتیجه بخش خواهد بود. کافی است که با صبر و حوصله پیش بروید.

از جمله روش هایی که برای درمان قطعی لکنت زبان در کودکان به کار گرفته می شود؛ می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• وسایل و دستگاه های پزشکی: در این روش از دستگاه هایی استفاده می کنند که در گوش قرار گرفته و موجب تحریک مغز می شوند. البته این روش هنوز هم در حال بررسی و تحقیق بیشتر است.

• دارو: باید بدانید که داروی خاصی برای درمان این عارضه مورد تایید نیست. این امکان وجود دارد که از داروهای دیگر برای درمان لکنت استفاده شود. که در این صورت حتما از عوارض آن از پزشک کودک خود جویا شوید.

• تکنیک های گفتاری: استفاده از برخی تکنیک ها مانند نحوه تنفس، کنترل آرامش، نحوه صحبت کردن آرام‌تر و نحوه غلبه مشکلات استرس و اضطراب و کمک گرفتن از پزشکان متخصص بهترین راه درمان برای لکنت زبان خواهد بود.

لکنت ممکن است تأثیری شگرف بر کیفیت زندگی فرد داشته باشد. لکنت با محدود کردن مشارکت اجتماعی، منجر به احساسات انزوا و ناامیدی شده، باعث مشکلات در آموزش و اشتغال و افزایش احتمال مشکلات روانی می‌شود. حتی کودکان که لکنت دارند، ممکن است تجربیات منفی از صحبت کردن داشته باشند. بنابراین، اهمیت دارد که لکنت را به طور مؤثر در هر دو کودکان و بزرگسالان درمان کنیم.

بر اساس مطالعه جامعی که در سال ۲۰۲۲ و بر اساس داده هایی که در ۴ داده اطلاعات الکترونیکی (PsycINFO, CINAHL, PubMed, Cochrane) صورت گرفت.

بر اساس این مطالعه بیشترین تاثیر درمان لکنت در زمان کودکی و پس از آن در سن مدرسه است، هر چند شواهدی دال بر درمان در بزرگسالان هم وجود دارد.
یکی از موثرترین روش ها در درمان لکنت کودکان استفاده از برنامه Lidcombe می باشد، هر چند روش های درمانی دیگر نیز به میزان کمتری موثر می باشند.

این داده‌ها نشان می‌دهد که در درمان بزرگسالانی که لکنت دارند، درمان‌های جامع ممکن است بر روان صحبت کردن و تجربه کلی لکنت تأثیر بگذارد. درمان‌های بازسازی گفتاری ممکن است تأثیر مثبتی بر ویژگی‌های آشکار لکنت داشته باشد، اما بر رفتار لکنت پنهان تأثیر مثبتی ندارد.

درمان قطعی لکنت زبان

بیشتر بخوانیم : دلایل دیر حرف زدن کودک

درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان

اغلب بزرگسالان نیز با مشکل لکنت زبان مواجه هستن. معمولا درمان در این افراد مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت؛ با این حال روش های مختلفی هست که در روند درمان به کار گرفته می شود.

مهمترین روش گفتار درمانی است. متخصصان معمولا از تکنیک های مختلف برای سرعت بخشیدن کلمات یا نحوه از بین بردن وقفه میان کلمات استفاده می کنند.

البته روش های دیگری همانند روان درمانی نیز می تواند به درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان کمک کند. باید بدانید، آنچه که در روند درمان بزرگسالان مهم است؛ خود این افراد هستند.

صبور بودن و در عین حال داشتن پشتکار و تلاش و همچنین کمک گرفتن از یک فرد متخصص و با تجربه می تواند در درمان قطعی لکنت زبان به آنها بسیار کمک کننده باشد.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : مرکز گفتار درمانی

درمان لکنت زبان در نوجوانان

داشتن لکنت زبان برای نوجوانان معمولا بسیار سخت تر سنین مختلف است. چرا که دچار انزوا اجتماعی، تمسخر از طرف دوستان و یا مورد زورگویی قرار می گیرند.

بنابراین توجه به این افراد و به طور کلی درمان لکنت زبان در نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جدایی از علائم و عوامل مشکلات گفتاری، نحوه درمان آن بسیار مهم و اساسی خواهد بود.

همانند بزرگسالان برای نوجوانان نیز می توان از درمان هایی مانند گفتار درمانی، روان درمانی، دارو یا دستگاه های مخصوص استفاده کرد. معمولا بهترین درمان گفتار درمانی است که نیازمند پشتکار، صبوری و پیگیری بوده و در این صورت است که نتیجه بخش خواهد بود.

علت لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. برای مثال، در برخی کودکان به دلیل مسائل موروثی و ژنتیک این عارضه اتفاق می افتد. معمولا خانواده هایی که یکی از آنها با مشکلات گفتاری روبرو هستند؛ این امکان وجود دارد که کودکان نیز به لکنت زبان دچار شوند.

موارد دیگر نیز مشکلات عصبی کودک و رشد زبان کودک هستند. کودکانی که در خردسالی خود یعنی از ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی مهارت های گفتاری را به درستی طی نکرده و از این لحاظ تقویت نشده باشند؛ با لکنت زبان روبرو خواهند شد.

از طرفی برخی دیگر که دچار شک های عصبی و مشکلاتی از این قبیل می شوند؛ معمولا در گفتار خود دچار مشکل شده و به لکنت زبان دچار می شوند.

علت لکنت زبان ناگهانی

لکنت زبان یکی از اختلالات گفتاری است که ممکن است به صورت ناگهانی در افراد ظاهر شود. علت لکنت زبان ناگهانی ممکن است بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم:

۱. استرس و اضطراب: استرس و اضطراب می‌تواند علت لکنت زبان ناگهانی باشد. این امر ممکن است به دلیل وقوع یک رویداد ناگوار، برخورد با یک شرایط ناخوشایند یا درگیری با موقعیت‌هایی که نیاز به تصمیم‌گیری سریع دارند، رخ دهد.

۲. خستگی: خستگی نیز می‌تواند عامل لکنت زبان ناگهانی باشد. این امر به خصوص در شرایطی رخ می‌دهد که فرد برای مدت طولانی صحبت کرده است و از انرژی ذهنی خود استفاده کرده است.

۳. بیماری‌های مغزی: برخی از بیماری‌های مغزی می‌توانند علت لکنت زبان ناگهانی باشند. به عنوان مثال، سکته مغزی، آسیب به مغز، تروما سری، و… .

۴. مصرف مواد مخدر: مصرف برخی از مواد مخدر ممکن است علت لکنت زبان ناگهانی باشد.

۵. عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند صدای بلند، شلوغی، نور بسیار کم و… می‌توانند به عنوان علت لکنت زبان ناگهانی عمل کنند.

در نهایت، لکنت زبان ناگهانی یک عارضه ناگوار است که ممکن است بر روی کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. در صورتی که شما یا فردی در اطرافتان با لکنت زبان مواجه شده‌اید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

درمان سریع لکنت زبان

با توجه به اینکه بیمار شما در چه سنی قرار دارد؛ درمان سریع لکنت زبان نیز متفاوت خواهد بود.

معمولا در کودکان روند درمان سریعتر پیش می رود؛ در حالی که در نوجوانان و افراد بزرگسال زمانبر بوده و نیازمند صبوری بیشتر است.

روش های محدودی برای درمان لکنت زبان در کودکان و دیگر گروه های سنی وجود دارد که مهمترین آنها گفتار درمانی می باشد.

درمان سریع لکنت زبان

اینکه چندین سال لکنت زبان داشته و بخواهید سریعا آن را درمان کنید؛ کمی غیرمنطقی به نظر می رسد. آنچه که مهم است پیدا کردن افراد متخصص و با تجربه در این زمینه و داشتن تلاش از سوی خودتان خواهد بود.

لکنت زبان در کودکان ۲ ساله

تشخیص و درمان لکنت زبان در کودکان ۲ ساله بسیار مهم و ضروری است. به این دلیل که می توان درمان را سریعتر شروع کرده و شانس بهبودی را تا حد زیادی افزایش داد.

علت های مختلفی وجود دارد که باعث می شود کودکان ۲ ساله به این عارضه دچار شوند؛ مانند تنبیه های بدنی، ژنتیک، مشکلات روحی یا جنسیت. نقش خانواده در این درمان لکنت زبان کودکان مهم است؛

اینکه بدانید در هنگام صحبت کردن کودک خود چگونه برخورد کنید و از چه روش هایی برای درمان آن استفاده کنید؛ از اهمیت زیادی در روند درمان سریعتر آن برخوردار خواهند بود.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-چه زمانی باید نگران لکنت کودکم باشم؟

اگر کودک شما لکنت دارد که بیش از ۶ ماه طول می کشد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید. ترس از صحبت کردن دارد اصلا حرف نمیزنه

۲-چگونه لکنت در کودکان را برطرف می کنیم؟اگر شما والدین کودکی هستید که لکنت دارد، این نکات ممکن است به شما کمک کند:
۱-با دقت به صحبت های فرزندتان گوش دهید. …
۲-منتظر بمانید تا فرزندتان کلمه ای را که می خواهد بگوید بگوید. …
۳-زمانی را اختصاص دهید که بتوانید بدون حواس پرتی با کودک خود صحبت کنید. …
۴-آهسته و بدون عجله صحبت کنید. …
۵-به نوبت صحبت کنید. …
۶-برای آرامش تلاش کنید.
۳-سه علامت هشدار دهنده رایج لکنت چیست؟علائم و نشانه های رایج مرتبط با لکنت عبارتند از: مشکلات در شروع یک کلمه، عبارت یا جمله. تردید قبل از بیان برخی صداها تکرار یک صدا، کلمه یا هجا.

لکنت زبان در کودکان دو زبانه

کودکانی که دو زبانه هستند؛ احتمال اینکه به لکنت زبان دچار شوند در آنها زیاد خواهد بود. این کودکان معمولا در زبان اول خود قوی نبوده و با یادگیری زبان دوم، دچار مشکلاتی در هنگام صحبت کردن می شوند.

این مشکل ممکن است در نهایت باعث لکنت زبان در آنها شود. در صورت ایجاد لکنت زبان در کودکان دو زبانه، والدین می توانند نقش بسزایی در درمان آن داشته باشند.

مورد مهم این است که اگر این روند بیش از ۶ ماه در کودک وجود داشته باشد، بایستی با یک گفتار درمان و آسیب شناس در این باره مشورت کنید.

لکنت زبان در بزرگسالان نشانه چیست؟

لکنت زبان در بزرگسالان به علل مختلف ایجاد می شود. برای برخی نشانه مشکلات دوران کودکی است و برای برخی دیگر احتمال تغییرات محیطی، ژنتیک، مشکلات مغز و اعصاب و یا عوامل سلولی موجب ایجاد مشکلاتی در مهارت های گفتاری این افراد خواهند بود.

مثلا افرادی که دارای مشکلات مغز و اعصاب هستند، نیمکره راست معمولا فعال تر از نیمکره چپ بوده و باعث اختلال در گفتار آنها خواهد شد. این افراد ابتدا باید توسط متخصص ریشه یابی شده و نوع درمان برای آنها مشخص شود.

لکنت زبان در کودکان در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳ – مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران
سوالات متداول لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان، یک اختلال گفتاری است که شامل مشکلات مکرر و قابل توجهی در روان و جریان گفتار طبیعی است. افرادی که دچار لکنت زبان هستند دقیقا می دانند که بگویند، اما در بیان آن مشکل دارند.

لکنت زبان در کودکان ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. برای مثال، در برخی کودکان به دلیل مسائل موروثی و ژنتیک این عارضه اتفاق می افتد. معمولا خانواده هایی که یکی از آنها با مشکلات گفتاری روبرو هستند؛ این امکان وجود دارد که کودکان نیز به لکنت زبان دچار شوند.

لکنت زبان در بزرگسالان به علل مختلف ایجاد می شود. برای برخی نشانه مشکلات دوران کودکی است و برای برخی دیگر احتمال تغییرات محیطی، ژنتیک، مشکلات مغز و اعصاب و یا عوامل سلولی موجب ایجاد مشکلاتی در مهارت های گفتاری این افراد خواهند بود.

2 دیدگاه دربارهٔ «لکنت زبان در کودکان»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت