کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی
کاردرمانی جسمی از جمله خدماتی است که در کیلینک های توانبخشی برای بر طرف کردن یا بهبود نقص یا ضعف جسمی انجام می شود .کاردرمانی جسمی برای افراد در سنین مختلف انجام می شود و بدین سبب باعث رضایت بیشتز از زندگی در افراد می شود.
در ادامه خواهیم خواند

کاردرمانی جسمی چیست ؟

کاردرمانی جسمی نوعی مراقبت توانبخشی است. این روش از کاردرمانی با هدف مراقبت های توانبخشی بهبود یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت یا کیفیت زندگی شما به دلیل آسیب، جراحی یا بیماری انجام می گیرد.

به طور کلی اهداف کاردرمانی جسمی عبارتند از:

• بالا بردن توانایی افراد برای انجام ایمن و موثر کارهای شخصی به صورت روزانه

• ارتقای استقلال و بهره وری

• آموزش اطرافیان بیمار برای کمک به فردی که با دارای مشکلات جسمی است

کاردرمانی جسمی چیست

بیشتر بخوانیم : درمان تاخیر در گفتار

در این راستا، یک کاردرمانگر جسمی با توجه به دانش و تجربه آن در این زمینه می تواند در روند سریعتر بهبودی این افراد بسیار کمک کننده باشد. وظیفه یک کاردرمانگر این است که به افراد در هر سنی کمک کند تا بر هرگونه از دست دادن دائمی یا کمبود عملکرد فیزیکی، حسی یا ارتباطی غلبه کنند.

کاردرمانگران این کار را معمولا با شناسایی و حذف موانع محیطی برای استقلال و مشارکت در زندگی عادی روزمره افراد انجام می دهند.

 

وسایل کاردرمانی جسمی

افراد معمولا با مشکلات متفاوتی به لحاظ جسمی روبرو هستند که این باعث می شود تا از ابزار و وسایل مختلفی برای درمان استفاده گردد. هر چقدر که این عارضه های جسمی کوچک هم باشند؛ کمک گرفتن از ابزار و وسایل کاردرمانی جسمی می تواند شرایط زندگی را برای آنها به کلی تغییر دهد. 

برخی از این وسایل عبارتند از :

• چوب زیر بغل

• دینامومترها

• تجهیزات الکتروتراپی

• ذخیره سازی تجهیزات

• اسباب بازی های نورانی

• توپ های ورزش

• طناب های بانجی برای ورزش

• لوله مقاومتی ورزش

• ایستگاه های تمرین

• وزنه ها برای تمرین حرکات

• فوم غلتک

• شیب سنج

• سیستم های یونتوفورزیس

• نوار حرکت شناسی

• تجهیزات کشش پا

• دستگاه تست عضله دستی

• میز ماساژ-قابل حمل

• ماساژورها

• مترونوم ها

• تکیه گاه ها و بریس های ارتوپدی

• میله های موازی

• ورزشکاران پدال

• موقعیت یابی کودکان

• آینه های فیزیوتراپی
• و…..

کاردرمانی جسمی بزرگسالان

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی بزرگسالان

کاردرمانی جسمی بزرگسالان

هنگامی که یک فرد بالغ یا یک فرد مسن تحت تاثیر یک بیماری، تصادف یا آسیب محل کار قرار می گیرد، یک کاردرمانگر می تواند به آنها در مسیر بهبودی کمک کند.

این افراد با توسعه های مهارت های جدید به بزرگسالان آسیب دیده کمک می کنند تا در مراقبت های شخصی، کار و یا برنامه های اوقات فراغت خود تا حدی مستقل شوند.

به عبارتی کاردرمانی جسمی بزرگسالان مزایای زیادی دارد که برای این افراد بسیار کمک کننده خواهد بود. برای مثال، انواع تمرینات ذهنی و بدنی را ترکیب می کند تا به بیماران اجازه دهد فعالیت های منظمی مانند راه رفتن، غذا خوردن و لباس پوشیدن را انجام دهند. به این صورت که:

درمانگران جسمی معمولا از تکنیک های مفیدی استفاده می کنند. این تمرینات باعث افزایش دامنه حرکتی فرد و کاهش درد می شود. این تکنیک ها به ویژه برای افراد مسن با رباط های فرسوده، آرتریت یا مفاصل سفت موثر است.

به این صورت که با تقویت عضلات خود و در عین حال کاهش درد در نواحی خاص، در روند بهبود جسمی فرد کمک کننده خواهند بود. البته افراد بزرگسال با توجه به عارضه ها و مشکلات مختلفی که با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ تحت درمان و کاردرمانی جسمی قرار می گیرند.

 

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

کاردرمانی جسمی کودکان سندروم داون

کاردرمانگرانی که با کودکان سندروم دان کار می کنند در زمینه رشد کودک، عصب شناسی، شرایط پزشکی، رشد روانی اجتماعی و تکنیک های درمانی آموزش دیده و با تجربه هستند.

چراکه درمان این کودکان بسیار حساس و مهم است. کاردرمانگران بر توانایی کودک در تسلط بر مهارت های استقلال تمرکز می کنند. برخی از این مواردی که برای کاردرمانی جسمی کودکان سندروم دان استفاده می شود؛ شامل:

• مهارت های خود مراقبتی (تغذیه، لباس پوشیدن، نظافت و …)

• مهارت های حرکتی ظریف و درشت

• مهارت های مربوط به عملکرد مدرسه (مانند: چاپ، برش، و غیره)

• مهارت های بازی و اوقات فراغت

کاردرمانی جسمی کودک

کاردرمانی جسمی کودک می تواند به طیف وسیعی از نیازها و ناتوانی های جسمی کودک کمک کند. کاردرمانگران ابتدا توانایی های کودک را مورد ارزیابی قرار می دهند و سپس تجهیزات یا درمان خاصی را به آن‌ها توصیه و ارائه می‌کنند.

برای مثال، برای نوزادان و کودکان نوپایی که دارای تاخیر رشدی هستند یا در خطر ابتلا به آن هستند؛ خدمات درمانی ویژه این در نظر می گیرند تا روند رشد را متعادل سازند.

این خدمات ممکن است شامل کمک به کودک برای توسعه مهارت های اجتماعی، گوش دادن یا یادگیری مهارت های لباس پوشیدن، آراستگی یا هماهنگی باشد. در واقع در کاردرمانی جسمی با تقویت عضلات و ذهن، به کودک کمک می کنند تا توانایی های از دست رفته خود را دوباره بدست آورد.

کاردرمانی جسمی اوتیسم

متاسفانه، هیچ درمان شناخته شده ای برای کاردرمانی اوتیسم وجود ندارد، اما کاردرمانی جسمی ابزاری است که می تواند برای کمک به افراد مبتلا به اوتیسم استفاده شود تا یاد بگیرند راحت تر در دنیای خود حرکت کنند.

یک کاردرمانگر می تواند نیازهای کودک را ارزیابی کند و به او کمک کند تا فعالیت های مختلفی را انجام دهد.

در نتیجه باعث می شود تا مهارت ها و اعتماد به نفس خود را به روشی ایمن و کنترل شده افزایش دهند.

وسایل کاردمانی جسمی

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

برای مثال کاردرمانی جسمی در کودکان مبتلا به اوتیسم می تواند به معنای فعالیت هایی مانند رشته های مهره برای هماهنگی و آگاهی بدن، بازی ها و فعالیت های مختلف برای کمک به ارتباطات اجتماعی، همکاری با یکدیگر برای یافتن استراتژی های انطباقی و کمک به کودک در یادگیری مهارت های خاص مانند مسواک زدن دندان ها یا موهای خود به تنهایی باشد.

کاردرمانی جسمی تهران

کاردرمانی جسمی تهران سبب شده تا افرادی که با مشکلات جسمی درگیر هستند؛ دغدغه ای برای درمان و بهبود کامل نداشته باشند. کاردرمانگران جسمی می توانند به این افراد مشتریان خود کمک کنند تا مهارت های اساسی مانند عملکردهای حرکتی یا توانایی های استقلال را بهبود بخشند تا بتوانند فعالیت های ضروری مانند لباس پوشیدن، آشپزی یا کار و فعالیت های اوقات فراغت مانند استفاده از رایانه را انجام دهند.

به عنوان مثال، آنها از تمرینات بدنی برای بهبود قدرت یا مهارت و تمرینات ذهنی برای غلبه بر مشکلات حافظه یا تمرینات ویژه برای کمک به غلبه بر مشکلات حسی یا ارتباطی استفاده می کنند.

مرکز کاردرمانی جسمی در تهران

امروزه با ایجاد مرکز کاردرمانی جسمی در تهران، افراد به راحتی و بدون نگرانی می توانند در رفع مشکلات جسمی خود کمک بگیرند. در این مراکز خدمات و تکنیک های مختلفی توسط افراد متخصص و با تجربه با توجه به نیاز هر فرد ارائه می شود.

برای مثال، کاردرمانگران به افراد دارای معلولیت کمک می کنند تا تجهیزات خاصی مانند ویلچر و وسایل کمکی را برای حرکت، غذا خوردن، لباس پوشیدن یا هر فعالیت دیگری انتخاب و استفاده کنند. آنها همچنین کمک می کنند تا خانه ها و محل کار افراد را با نیازهای فردی آنها سازگار کنند.

کاردرمانی جسمی در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳ – مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران
سوالات متداول کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی نوعی مراقبت توانبخشی است. این روش از کاردرمانی با هدف مراقبت های توانبخشی بهبود یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت یا کیفیت زندگی شما به دلیل آسیب، جراحی یا بیماری انجام می گیرد

افراد معمولا با مشکلات متفاوتی به لحاظ جسمی روبرو هستند که این باعث می شود تا از ابزار و وسایل مختلفی برای درمان استفاده گردد. هر چقدر که این عارضه های جسمی کوچک هم باشند؛ کمک گرفتن از ابزار و وسایل کاردرمانی جسمی می تواند شرایط زندگی را برای آنها به کلی تغییر دهد. 

کاردرمانی جسمی در کودکان مبتلا به اوتیسم می تواند به معنای فعالیت هایی مانند رشته های مهره برای هماهنگی و آگاهی بدن، بازی ها و فعالیت های مختلف برای کمک به ارتباطات اجتماعی، همکاری با یکدیگر برای یافتن استراتژی های انطباقی و کمک به کودک در یادگیری مهارت های خاص مانند مسواک زدن دندان ها یا موهای خود به تنهایی باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «کاردرمانی جسمی»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت