کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی - مسیحا رهاب
در این مقاله قصد داریم در رابطه با کاردرمانی ذهنی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید …
در ادامه خواهیم خواند :

کاردرمانی ذهنی چیست؟

یکی از شاخه های کاردرمانی مربوط به افرادی است که به لحاظ ذهنی دچار مشکلات خاصی هستند.

این شاخه که به آن کاردرمانی ذهنی گفته می‌شود؛ با مهارت ها و دانش خود سعی می‌کنند تا با تقویت توانایی های ذهنی این افراد، به درمان و بهبود آنها بپردازند.

در این حیطه معمولا از با استفاده از آموزش های مختلف بین جسم و ذهن ارتباط برقرار کرده و بواسطه آن به درمان اختلالات فرد کمک می کنند.

البته شیوه های مختلفی وجود دارد که معمولا کاردرمانگران با استفاده از تجربه و دانش خود و همچنین نوع اختلال فرد به کار گرفته و به درمان می‌پردازند.

کاردرمانی ذهنی - مسیحا رهاب

کاردرمانی ذهنی کودکان بیش فعال

اختلال بیش فعالی در کودکان و مشکلات ذهنی که برخی از آنها دارند؛ می‌تواند یک بیماری مادام العمر باشد. این کودکان معمولا مشکل سلامت روانی را تجربه خواهند کرد.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اضطراب، افسردگی، اختلال سلوک (الگوهای مداوم رفتار ضد اجتماعی، پرخاشگرانه یا نافرمانی) و مشکلات خواب همگی در کودکان بیش فعال شایع‌تر است.

علاوه براین موارد این کودکان در تمرکز مشکل دارند و فراموشکار هستند؛ گاهی اوقات تصمیمات تکانشی می گیرند. کاردرمانی ذهنی کودکان بیش فعال با شناخت مهارت های کودک و تقویت آنها همراه خواهد بود.

انجام روش هایی که به آنها انگیزه و اعتماد به نفس می‌دهد و به مستقل شدن آنها کمک می‌کند؛ از وظایف کاردرمانگران خواهد بود.
هزینه کاردرمانی ذهنی کودکان
کاردرمانگران تمام مؤلفه‌های اجتماعی و رفتاری کودک را مورد ارزیابی قرار داده و تعیین می‌کنند که آیا مهارت‌ های حرکتی، اجتماعی-عاطفی و شناختی کودک؛ بر روی توانایی های او در انجام کارهای شخصی خود تاثیر دارد یا خیر.

برای رسیدن به این هدف از روش ها، تجهیزات و برنامه ها متناسب با اختلال کودک استفاده خواهد شد. بنابراین هزینه کاردرمانی ذهنی کودکان براساس این موارد معین می‌شود. اینکه به چند تعداد جلسه برای درمان و تراپی نیاز دارد و از چه روش هایی باید استفاده شود؛ نقش موثری در این هزینه خواهند داشت.

کاردرمانی ذهنی - مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

آموزش کاردرمانی ذهنی

آموزش کاردرمانی ذهنی به کاردرمانگران کمک می‌کند تا دقیقا اختلال این کودکان را تشخیص دهد. برخی از این اختلال ها شامل کودکانی هستند که در رفتار، یادگیری، تمرکز، درک و شناخت اطراف دارای مشکلاتی می‌باشند.

البته اینها فقط برخی از این موارد هستند. با شناسایی این موارد کاردرمانگر باید مهارت ها و تکنیک ها متناسب با اختلالات کودک را شناسایی کرده و در جهت بهبود آن به کار گیرد. بواسطه آموزش تجربه و تخصص این افراد بیشتر شده و به نوعی در روند کاری آنها تاثیر مثبتی می‌گذارد.

معرفی وسایل کاردرمانی ذهنی

کاردرمانگران کودکان ذهنی می توانند خدماتی را به کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی، افسردگی، اوتیسم و سایر اختلالاتی که ممکن است بر سلامت روان کودک تأثیر بگذارند ارائه دهند.

کاردرمانگران از فرآیند ارزیابی مشتری محور برای ایجاد درک درستی از نقش ها و مشاغل اصلی کودک (فعالیت ها) مانند بازی، تکالیف مدرسه و خود مراقبتی متناسب با سن کودک استفاده می کنند.

در این راه معمولا از وسایلی کمک می‌گیرند تا فرایند درمان را برای کودک جذاب تر و راحت تر کنند. برخی از این وسایل مانند: عصا، قاب راه رفتن یا ویلچر. درب بازکن برقی یا مسواک برقی.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی

متخصص کاردرمانی ذهنی

کاردرمانگران (OTs) متخصص در سلامت روان از طیف وسیعی از استراتژی‌های روان‌شناختی و کاردرمانی استفاده می‌کنند تا به افراد کمک کنند تا عملکرد روزانه خود را درک کنند و با آن کنار بیایند.

های سلامت روان به افرادی که با شرایط نامطلوب زندگی دست و پنجه نرم می کنند، مانند غم و اندوه و سازگاری، احساسات، استرس و فرزندپروری، کمک می کند و می تواند به افرادی که دارای شرایط بهداشت روانی شدید و پیچیده، از اضطراب گرفته تا افسردگی هستند، کمک کند.

تجهیزات کاردرمانی ذهنی

استفاده از عمل تجزیه و تحلیل فعالیت می تواند به درمانگر ذهنی کودکان کمک کند تا تکنیک ها، تجهیزات و ابزارهای لازم برای مشتریان برای انجام یک فعالیت خاص را بهتر ارزیابی کند.

این فرآیند همچنین به تعیین ابزار خاصی که به عنوان درمانگر برای استفاده با مشتریان خود برای تشخیص و درمان نیاز دارید، کمک می کند. برخی از این تجهیزات شامل:

۱. مربیان راه رفتن:

همانند رول واکرها، مربیان راه رفتن پشتیبانی و تعادل را برای راه رفتن فراهم می کنند.

۲. واکرها و رولاتورهای کودکان:

واکرها و رولاتورهای اطفال که برای کودکان در مراحل مختلف توانایی راه رفتن و ناتوانی در مراحل مختلف طراحی شده اند، توسط OT ها برای ایجاد تعادل و ثبات برای مشتریان خردسال خود استفاده می شوند.

۳. استندرهای کودکان:

این پایه های مخصوص کودکان به آنها کمک می‌کند تا به تنهایی بیایستند و بدین ترتیب گردش خون، تنفس، هضم و دفع، تراکم استخوان، هوشیاری ذهنی و رفاه را بهبود بخشند.

۴. صندلی کودکان:

صندلی کمکی اطفال شامل طیف وسیعی از گزینه‌های نشیمن با طراحی ویژه برای کودکانی است که نیاز به تراز ستون فقرات، ثبات لگن، حمایت از سر و سایر پشتیبانی‌های موقعیت خاص دارند.

۵. دستگاه های چند حسی:

محرک‌های چندحسی از ابزارها و محیط‌های متعددی برای افزایش انسجام و ارتباط استفاده می‌کنند.

دوره های آموزشی کاردرمانی ذهنی

تعداد فزاینده ای از دوره های کاردرمانی ذهنی وجود دارد. دوره های کاردرمانی به شما این فرصت را می دهد که در حین کسب صلاحیت، درآمد کسب کنید.

فراموش نکنید؛ مدارک تحصیلی همه چیز نیستند. شما باید به حدی تجربه داشته و حرفه ای باشید که بتوانید سریعا با کودکان احساس راحتی کنید.

خلاقیت و توانایی ایجاد تعادل بین صبر و اشتیاق نیز مورد نیاز است. شما باید از کار گروهی لذت ببرید و بتوانید در کار خود پیشرفت کنید.

کاردرمانی ذهنی - مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

کاردرمانی ذهنی کودکان در تهران

خوشبختانه با توجه به اهمیت کاردرمانی در روند سلامت بیماران به خصوص کودکان، کلینیک های زیادی در شهر تهران اقدام به ارائه خدمات مناسب در این حیطه کرده اند.

کاردرمانی ذهنی کودکان در تهران می‌تواند نقش بسزایی در بهبود رفتاری کودک شما داشته و به استقلال بیشتر آنها کمک کند. تجربه و دانش این کاردرمانگران باعث می‌شود تا کودک شما سریعتر راه بهبودی را پیدا کند.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-کاردرمانگر سلامت روان چه می کند؟

کاردرمانی (یا OT) یک شکل متخصص مراقبت های بهداشتی از توانبخشی و درمان است که هدف آن افراد یا گروه هایی است که سلامت جسمی یا روانی ضعیف آنها در انجام فعالیت ها و کارهای روزمره در زندگی شخصی و حرفه ای آنها اختلال ایجاد می کند یا آنها را از انجام آنها باز می دارد.

۲-آیا کاردرمانگران سلامت روان را درمان می کنند؟

کاردرمانگران خدمات درمانی و پیشگیری از سلامت روان را برای همه – کودکان، جوانان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری روانی شدید و مداوم ارائه می دهند. تمام مداخلات بر بهبود عملکرد و استقلال هر مشتری متمرکز است.

۳-دستیاران کاردرمانی در سلامت روان چه می کنند؟

از شخصی که مشکلات روانی دارد برای برنامه ریزی یک برنامه روزانه و شرکت در فعالیت های بیرونی حمایت کنید. به کودکان دارای ناتوانی جسمی کمک کنید تا از فعالیت های بازی لذت ببرند. به افرادی که سکته کرده اند یا تصادف کرده اند کمک کنید تا با ناتوانی خود سازگار شوند.

کار درمانی ذهنی و مزایای آن

امروزه، کاردرمانی به طور گسترده‌تری در محیط‌های توانبخشی و کودکان انجام می‌شود، اما همچنان در بهبود سلامت روان وجود دارد. کاردرمانی در محیط سلامت روان یک تلاش مشترک بین مددجو و پزشک است.

کاردرمانگران مهارت ‌ها و استراتژی‌های مفیدی را به مراجعین آموزش می‌دهند که می‌تواند به آنها در مسیر بهبودی کمک کند. کاردرمانگران ابتدا به دنبال شناخت فعالیت‌هایی هستند که مراجع باید انجام دهد، علاوه بر فعالیت‌هایی که برایشان معنادارتر است.

این یک درمان جامع است که نه تنها سلامت و تندرستی بیمار را در نظر می‌گیرد، بلکه شغل‌هایی را نیز در نظر می‌گیرد که او را قادر می‌سازد تا به طور کامل در زندگی مشارکت کند، از جمله آموزش، کار، فعالیت‌های اجتماعی و اوقات فراغت.

کاردرمانی ذهنی در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳ – مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران

کلام آخر

کاردرمانی ذهنی به افرادی که با مشکلات و اختلالات ذهنی مواجه هستند؛ کمک می‌کند تا در روابط اجتماعی، انجام کارهای شخصی و دیگر موارد بهبودی پیدا کنند. در این مقاله به صورت مفصل به این موضوع پرداخته ایم. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول کاردرمانی ذهنی

یکی از شاخه های کاردرمانی مربوط به افرادی است که به لحاظ ذهنی دچار مشکلات خاصی هستند. این شاخه که به آن کاردرمانی ذهنی گفته می‌شود؛ با مهارت ها و دانش خود سعی می‌کنند تا با تقویت توانایی های ذهنی این افراد، به درمان و بهبود آنها بپردازند.

کاردرمانگران تمام مؤلفه‌های اجتماعی و رفتاری کودک را مورد ارزیابی قرار داده و تعیین می‌کنند که آیا مهارت‌ های حرکتی، اجتماعی-عاطفی و شناختی کودک؛ بر روی توانایی های او در انجام کارهای شخصی خود تاثیر دارد یا خیر.

کاردرمانی ذهنی کودکان در تهران می‌تواند نقش بسزایی در بهبود رفتاری کودک شما داشته و به استقلال بیشتر آنها کمک کند. تجربه و دانش این کاردرمانگران باعث می‌شود تا کودک شما سریعتر راه بهبودی را پیدا کند.

3 دیدگاه دربارهٔ «کاردرمانی ذهنی»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت