کاردرمانی نوزادان

کاردرمانی نوزادان
در روند کاردرمانی نوزادان، کاردرمانگران نقش مهمی در رشد نوزادان نارس ایفا می کنند. شروع کاردرمانی قبل از رسیدن کودک به سن رفتن به مدرسه اهمیت بسیاری دارد.در ادامه با ما همراه باشید.
در ادامه خواهیم خواند

کاردرمانی نوزادان چیست؟

در روند کاردرمانی نوزادان، کاردرمانگران نقش مهمی در رشد نوزادان نارس ایفا می کنند.

نوزادان نارس بسیاری در معرض خطر افزایش مشکلات مربوط به رشد جسمانی هستند.

شروع کاردرمانی قبل از رسیدن کودک به سن رفتن به مدرسه اهمیت بسیاری دارد.

کار درمانی برای مراقبت های ویژه نوزادان بوده و بر بهبود رشد نوزادان خصوصا نوزادان نارس و ارائه راهنمایی برای والدین آنها متمرکز است.

کاردرمانی نوزادان چیست؟

بیشتر بخوانیم : تاخیر حرکتی در کودکان

کاردرمانی نوزادان نارس

هنگامی که نوزادی نارس به دنیا می آید، نیاز به مراقبت های فوری و ویژه دارد. پروتکل های درمانی که در روند کاردرمانی برای نوزادان نارس انجام می شود تاثیرات طولانی مدتی دارد. کاردرمانگران در عین این که از این نوزاد مراقبت می کنند، پایه ای قوی برای سلامتی و رشد آینده او را نیز بنا می کنند.

کاردرمانگران نوزادان نارس به نحوه تعامل کودک با محیط توجه کرده و چگونگی تاثیر این تعامل بر رشد آنها را بررسی می کنند. به همین دلیل است که رشته آنها اغلب به عنوان “مراقبت های ویژه از کودکان و نوزادان” نیز شناخته می شود.

 

تمرینات کاردرمانی نوزادان

انطباق و اصلاح محرک هایی که نوزاد نارس یا تازه متولد شده در معرض آنها قرار می گیرد و ارائه محرک ها و راهنمایی های مناسب و مورد نیاز برای تعدیل حسی کودک و متعادل کردن چرخه های بیداری و خواب او از جمله تمریناتی است که در کاردرمانی برای نوزادان استفاده می شود.

همچنین کار درمانی در زمینه های غذا خوردن و تغذیه، تشویق مهارت های مکیدن، بلع و غذا خوردن نیز صورت می گیرد.

علاوه بر موارد گفته شده کاردرمانگران والدین را راهنمایی می کنند تا مشارکت فعال در درمان نوزاد نارس یا نوزاد تازه متولد شده خود داشته باشند.
در کاردرمانی نوزادان تمریناتی به والدین آموزش داده می شود. والدین می توانند این تمرینات را به طور همزمان در خانه و در کلینیک انجام دهند.

تمرین های کاردرمانی نوزادان

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

کاردرمانی دست نوزاد

کاردرمانی دست نوزاد، یک حوزه تخصصی از کاردرمانی می باشد. کاردرمانی دست نوزادان مربوط به درمان بیماری های اندام فوقانی و آموزش استفاده عملکردی از دست و بازو است. شرایطی که کاردرمانی دست نوزادان توسط کاردرمانگر انجام می شود شامل موارد زیر است:

نوزاد دچار زخم های دست یا بازو، پارگی، قطع عضو، سوختگی و جراحی شده باشد.
کاردرمانی دست نوزادان برای ترمیم تاندون ها و اعصاب ناشی از یک بیماری ارثی مانند تاندونیت انجام می شود.
نوزاد دچار آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و همچنین سندرم تونل کارپال باشد.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بهترین مرکز برای کاردرمانی نوزادان

بهترین مرکز کاردرمانی دارای کاردرمانگران با تجربه، متخصص و آموزش دیده است. به علت آن که کاردرمانی نوزادان امری حساس و حیاتی است، بهترین کلینیک ها در صدد آن هستند که خدمات تخصصی را توسط کاردرمانگران واجد شرایط به بیماران ارائه کنند.

کاردرمانگران نوزادان باید بتوانند اختلال نوزادان را تشخیص داده و بیماری او را ارزیابی و درمان کنند.

همچنین کاردرمانگران باید بدانند که چگونه درمان ها و مداخلاتی که نوزادان در کاردرمانی دریافت می کنند بر رشد آنها تاثیر می گذارد.

به همین دلیل، اصل بر این است که یک کاردرمانگر قبل از کار با نوزادانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند، باید حداقل ۲ سال تجربه پزشکی داشته باشد. انجمن کاردرمانی آمریکا (AOTA)، انجمن شنوایی زبان گفتار آمریکا (ASHA) و انجمن فیزیوتراپی آمریکا (APTA) همگی در این اصل اتفاق نظر دارند.

در کلینیک مسیحا کاردرمانی نوزادان توسط کاردرمانگران با تجربه و متخصص انجام می شود. این کلینیک به اصول تخصصی کاردرمانی پایبند بوده و فضای مناسبی برای درمان کودکان و نوزادان فراهم کرده است.

کاردرمانی نوزادان در منزل

کاردرمانی نوزادان در منزل فواید زیادی برای بیمار دارد. این فواید شامل موارد زیر می باشند:

احساس امنیت نوزاد در محیط خانه
آموزش و تشویق الگوهای رفتاری متناسب با سن نوزاد توسط کاردرمانگر
ایجاد یک ارتباط خوب بین والدین و فرزند توسط آموزش راهبردها به وسیله کاردرمانگر
گسترش و بهبود توانایی پذیرش و پاسخ مناسب نوزاد به محرک ها، مانند محرک های لمسی، بینایی و شنیداری
آموزش و تشویق تمرکز بصری توسط کاردرمانگر و توسعه ارتباطات اجتماعی نوزاد با بستگان در محیط خانه
بهبود توانایی خودتنظیمی هیجانی توسط کاردرمانگر
آموزش هایی برای بهبود توانایی بلع غذا از طریق دهان
بهبود توانایی حفظ یک وضعیت ثابت بدنی، آموزش تمریناتی برای بهبود و پیشرفت در حرکت و هماهنگی عملکردی دو طرف بدن (با تاکید بر دست های نوزاد).
فراهم کردن وسایل مورد نیاز والدین برای برقراری ارتباط با نوزاد، شناسایی نیازهای کودک و ارائه محرک های رشدی مناسب.

کاربرد کاردرمانی نوزادان

هدف از مداخله کاردرمانی نوزادان کاهش شرایط استرس زایی است که نوزاد نارس یا تازه متولد شده در اثر عدم بلوغ فیزیولوژیکی سیستم های مختلف بدن خود از جمله سیستم عصبی در معرض آن قرار می گیرد.

مداخله درمانی و راهنمایی والدین امکان شناسایی و ارزیابی شرایط محیطی را فراهم می کند که باعث عدم تعادل یا استرس برای نوزاد می شود. به این ترتیب، کاردرمانگر ابزارهای مهمی را برای پاسخگویی به نیازهای نوزاد و کاهش استرس او فراهم می‌کند.

با مداخله، کمک کاردرمانگر، بهبود رشد فیزیولوژیکی، افزایش آرامش، افزایش سرزندگی و توانایی تعامل با محیط فیزیکی و ارتباط با دیگران نوزاد به آرامش رسیده و بیماری او درمان خواهد شد.

کاربرد روش کاردرمانی نوزادان

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی

وسایل لازم برای کاردرمانی نوزادان

ابزارها و وسایل لازم برای کاردرمانی نوزادان می‌تواند شامل بازی‌ ها، اسباب‌بازی ‌ها، فعالیت ‌های سرگرم کننده و جزوه‌ های آموزشی برای والدین باشد. همچنین اعمال استراتژی ‌های مداخله، تمرین‌ ها، کاربرگ‌ ها، تجهیزات درمانی، ارزیابی بیمار، انتخاب روش ‌درمانی مناسب، دانش و تخصص لازم، دسترسی به مطالعات تحقیقاتی پیشین، غربالگری نوزادان و ارزیابی آنها، ابزار جمع‌آوری داده‌ها و تجهیزات تخصصی ابزار مورد نیاز کاردرمانگر برای کاردرمانی نوزادان می باشد.

هزینه کاردرمانی نوزادان

هزینه کاردرمانی در ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است. در کشور های اروپایی هزینه کاردرمانی نوزادان به ازای هر جلسه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار می باشد.

آموزش کاردرمانی نوزادان نارس

کاردرمانگر نوزاد، یک متخصص کاردرمانگری، فیزیوتراپ یا آسیب شناس زبان و گفتار است که مراقبت های ویژه، مداخلات مستقیم و خدمات مشاوره ای را برای نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه نوزادان توسط کاردرمانی با آنها ارائه می دهد.

کاردرمانی با نوزادان نارس به معنای تشخیص بیماری، ارزیابی او و رفع نیازهای هر نوزاد است. کاردرمانگران فقط به دنبال شناسایی و درمان مشکلات رشدی کودک نیستند. آنها در تلاشند تا با ایجاد محیطی مناسب، رشد فیزیولوژیکی کودک را ارتقا داده و از پیشرفت بیماری نوزادان جلوگیری کنند.

کاردرمانی نوزادان در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳ – مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران
سوالات متداول کاردرمانی نوزادان

در روند کاردرمانی نوزادان، کاردرمانگران نقش مهمی در رشد نوزادان نارس ایفا می کنند.نوزادان نارس بسیاری در معرض خطر افزایش مشکلات مربوط به رشد جسمانی هستند.شروع کاردرمانی قبل از رسیدن کودک به سن رفتن به مدرسه اهمیت بسیاری دارد.

نطباق و اصلاح محرک هایی که نوزاد نارس یا تازه متولد شده در معرض آنها قرار می گیرد و ارائه محرک ها و راهنمایی های مناسب و مورد نیاز برای تعدیل حسی کودک و متعادل کردن چرخه های بیداری و خواب او از جمله تمریناتی است که در کاردرمانی برای نوزادان استفاده می شود.

هدف از مداخله کاردرمانی نوزادان کاهش شرایط استرس زایی است که نوزاد نارس یا تازه متولد شده در اثر عدم بلوغ فیزیولوژیکی سیستم های مختلف بدن خود از جمله سیستم عصبی در معرض آن قرار می گیرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «کاردرمانی نوزادان»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت