کاردرمانی کودکان

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic
در این مقاله قصد داریم در مورد کاردرمانی کودکان و مخصوصا کودکان اوتیسم و بیش فعال اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.
در ادامه خواهید خواند:

کاردرمانی در منزل برای کودکان

یافتن راه‌ هایی برای مشارکت دادن کودکان در فعالیت‌ های کاردرمانی دشوار است. در بسیاری از موارد، کودکان خانه خود را مکانی امن برای انجام فعالیت‌هایی می‌دانند.

کاردرمانی برای کودکان اغلب حول بازی، یادگیری مهارت های جدید و افزایش استقلال در کارهای لذت بخش می چرخند.

شاید فکر کنید که در خانه سخت باشد؛ اما راه‌ های ساده زیادی برای ادغام فعالیت ‌های کاردرمانی در فضای خانه وجود دارد. برای مثال، فرزند خود را در یک فعالیت آشپزی شرکت دهید یا زمان حمام را به یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل کنید.

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic

آموزش کاردرمانی کودکان

کاردرمانگران با کودکانی که دارای ناتوانی ها و تفاوت های جسمی و شناختی هستند؛ کار می کنند. آنها با کودک برای درک نیاز های آن ارتباط برقرار کرده و راه های درمان آن را شناسایی می‌کنند.

پس از آن نوبت به ارزیابی توانایی های فیزیکی، حسی، عاطفی و شناختی کودک خواهد بود تا بتوانند برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. این افراد باید به صورت مستمر و مدام بر روی مهارت های کودک کار کنند تا به نتیجه برسند.

از این رو آموزش کاردرمانی برای کودکان بسیار جدی و حساس است. این افراد باید به خوبی بتوانند نیاز کودک را شناسایی و در جهت بهبود آن قدم بردارند.

دوره های آموزشی کاردرمانی کودکان

در دوره های آموزشی کاردرمانی کودکان، مهارت های ارزیابی عملی و درمان را آموزش داده خواهد شد. اما قبل از هر چیز، ویژگی های شخصی و حرفه ای خاصی وجود دارد که باید آنها را پرورش دهید.

بهترین کار درمانگران کسانی هستند که مهارت های ارتباطی قوی دارند و می دانند چگونه به طور موثر در تیم کار کنند. آنها مشکل گشای خلاقی هستند و راه حل های سفارشی برای درمان کودکان طراحی می کنند.

آنها نسبت به کودکان تحت درمان خود همدلی دارند و انعطاف پذیری و صبر از خود نشان می دهند. در این دوره ها شما می‌توانید تجربه و آموزش های بسیاری را برای بهبود بهتر و سریعتر کودکان فرا بگیرید.

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic (4)

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی ذهنی

چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند

کاردرمانی رشته ای از مراقبت های بهداشتی است که به کودکان در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند؛ کمک می کند. کاردرمانی باعث می‌شود تا در اغلب کارهای خود به استقلال لازم دست پیدا کنند. با این حال، چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند؛ کودکانی که دارای شرایط زیر هستند:

• صدمات هنگام تولد یا نقص مادرزادی
• اختلالات پردازش حسی
• آسیب های وارده به مغز و نخاع
• مشکلات یادگیری
• اوتیسم
• آرتریت روماتوئید نوجوانان
• سلامت روان یا مشکلات رفتاری
• شکستگی استخوان یا سایر آسیب های ارتوپدی
• تاخیرهای رشدی
• شرایط پس از جراحی
• قطع عضو تروماتیک
• سرطان
• صدمات شدید دست
• فلج مغزی و سایر بیماری های مزمن

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانگران می توانند توصیه ها و درمان موثری را برای کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی ارائه دهند. بیش فعالی اختلالی است که بر توانایی کودک در حفظ تمرکز یا انجام چند کار تاثیر می گذارد.

کاردرمانگران کودک شما را مشاهده کرده و تجزیه و تحلیل می کنند که چگونه برخی از مشکلاتی که آنها با آن مواجه هستند به طور مستقیم بر عملکرد کودک در محیط خانه و مدرسه تأثیر می گذارد را درمان کنند.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

معرفی وسایل کاردرمانی کودکان

یک کاردرمانگر می تواند مشاوره و آموزش در مورد تجهیزات سازگار ارائه دهد که ممکن است به کودک شما در بهبود عملکرد خود کمک کند. هدف از تجهیزات تطبیقی این است که فرزند شما را قادر سازد تا در مشاغل روزانه به طور مستقل عمل کند. برخی از وسایل و تجهیزات مورد استفاده در کاردرمانی کودکان شامل :
• قاشق و چنگال تطبیقی
• سازگاری صندلی
• دستگیره های مداد
• خودکارهای تطبیقی
• آتل
• تابلوهای تحریر
• کمک های غذایی تطبیقی
• وسایل کمکی برای حمام
• کمک های قدرت گرفتن

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-کاردرمانگر برای کودک چه می کند؟

شغل یک کودک رشد، یادگیری، انجام تکالیف مدرسه و بازی است. کاردرمانی (OT) به کودکانی که دارای ناتوانی جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می کند. این به آنها کمک می کند تا کارهای روزمره مانند غذا خوردن، پوشیدن کفش و جوراب، تمرکز بر یادگیری، نوشتن و بازی با اسباب بازی ها یا دیگر بچه ها را انجام دهند.

۲-چرا یک کودک نیاز به کاردرمانی دارد؟

OT به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد مدرسه آنها را بهبود می بخشد و به فعالیت های روزانه آنها کمک می کند. همچنین باعث افزایش عزت نفس و احساس موفقیت آنها می شود. با OT، بچه‌ها می‌توانند: مهارت‌های حرکتی ظریف را توسعه دهند تا بتوانند اسباب‌بازی‌ها را بگیرند و رها کنند و مهارت‌های خوب دست خط یا رایانه را توسعه دهند.

۳-چه نوع کودکی به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی برای کودکان برای کودکانی که دارای تاخیر در مهارت های حرکتی، اختلالات پردازش حسی یا مشکلات هماهنگی هستند ضروری است. اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا فرزندتان در این زمینه به کمک نیاز دارد این است که او را در طول روز تماشا کنید و ببینید که چگونه با دنیای اطرافش تعامل دارد.

متخصص کاردرمانی کودکان

متخصص کاردرمانی کودکان به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد آنها را در مدرسه بهبود بخشیده و به فعالیت های روزانه آنها کمک کند.

همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیت آنها می شودبا کمک گرفتن از این متخصصین کودکان می‌توانند:

• مهارت‌ های حرکتی ظریف را تقویت کنند تا کودکان بتوانند اسباب ‌بازی‌ ها را در دست بگیرند و رها کنند. همچنین مهارت‌ هایی دیگر مانند نوشتن یا کار با رایانه را بیاموزند.

• هماهنگی چشم و دست را بهبود ببخشند تا آنها بتوانند بازی کنند و مهارت های مورد نیاز مدرسه مانند ضربه زدن به توپ و نوشتن از روی تخته کلاس را انجام دهند.

• مهارت های اساسی زندگی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، مسواک زدن، و خود تغذیه را فرا بگیرند.

• با تمرین نحوه مدیریت نا امیدی و خشم، رفتارهای مثبت و مهارت های اجتماعی را بیاموزند.

• و بسیاری موارد دیگر

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی به کودکان بیش فعال کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند.

برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، همچنین می تواند به آنها در زمینه مدرسه، اخلاق کاری و عملکرد کمک کند.

کودکی که بیش فعال است در روابط فردی و اجتماعی و ابراز احساسات و مسائل عاطفی با مشکل مواجه خواهد شد.

برای کودکان بیش فعال زیر ۶ سال، اولین درمان، آموزش والدین در مدیریت رفتار است.

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

در این سنین از مصرف دارو در کودکان خردسال اجتناب می گردد. برای کودکان بزرگتر از ۶ سال، پزشکان ممکن است هم از دارو و هم از آموزش رفتار استفاده کنند. همچنین بهتر است والدین نیز تا سن ۱۲ سالگی یا بزرگتر، آموزش مدیریت رفتار را فرا بگیرندتا در روند بهبودی فرزندان کمک کنند.

کاردرمانی کودکان در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران

کلام آخر

کاردرمانی افراد را تشویق می کند تا بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت های مهم باز می دارد؛ غلبه کنند و استقلال و رضایت آنها را از زندگی افزایش می دهد. به طور کلی، هدف اصلی کاردرمانی، انطباق محیط متناسب با فرد است.

از این تفکر پیروی می‌کند که هیچ دو نفری مثل هم نیستند، بنابراین محیط اطراف باید با بهترین خدمات به همه سازگار شود و به آنها اجازه دهد بیشترین بهره ‌وری را داشته باشند.

در صورتی که بیمار کودک باشد؛ شرایط حساس تر و متفاوت تر خواهد بود. باید بدانید که کاردرمانی برای کودکان نیاز به مهارت های مختلف و تجربیات زیاد در این زمینه دارد. چراکه مشکلات هر کودک متفاوت خواهد بود. به طور خلاصه در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است.

سوالات متداول کاردرمانی کودکان

کاردرمانی برای کودکان اغلب حول بازی، یادگیری مهارت های جدید و افزایش استقلال در کارهای لذت بخش می چرخند…

کاردرمانی به کودکان بیش فعال کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند…

متخصص کاردرمانی کودکان به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد آنها را در مدرسه بهبود بخشیده و به فعالیت های روزانه آنها کمک کند…

2 دیدگاه دربارهٔ «کاردرمانی کودکان»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت