کاردرمانی

کاردرمانی
کاردرمانی به عنوان یکی از شاخه های مهم توانبخشی شناخته می شود. تاثیر کاردرمانی در تقویت و بهبود اختلالات افراد بسیار موثر است. در این شاخه کاردرمانگران ابتدا مشکلات جسمی یا ذهنی افراد را مورد بررسی و معاینات لازم قرار داده و با توجه به آن یک برنامه درمانی هدفمند برای بیمار ارائه می دهد. در این راه کاردرمانگر با استفاده از تمرینات و تکنیک های مشخص به فرد کمک می کند تا در کارهای شخصی خود استقلال لازم را کسب کند. در این راستا، برخی کودکان با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می کنند که مهمترین آن راه رفتن است. اگر کودک شما نیز با همچین مشکلی مواجه است؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا به موضوع کاردرمانی برای راه رفتن کودک بپردازیم.
در ادامه خواهیم خواند :

کار درمانی چیست

کاردرمانی (OT) یک حرفه مبتنی بر مدرک علمی، بهداشت و مراقبت اجتماعی است که توسط برخی از دانشگاه های معتبر کشور اراده می‌شود.

کار درمانی برای سلامت و تندرستی روحی و جسمی رویکردی را نشان می‌دهد و افراد را قادر می‌سازد تا به پتانسیل کامل خود دست یابند.

به عبارت دیگر، حمایت عملی برای توانمندسازی افراد برای تسهیل بهبودی و غلبه بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت‌ ها (یا مشاغلی) که برایشان مهم است، فراهم می‌کند.

کاردرمانی - مسیحارهاب

این حمایت باعث افزایش استقلال و رضایت افراد در تمام ابعاد زندگی می شود. کاردرمانگران با بزرگسالان و کودکان در تمام سنین با طیف وسیعی از شرایط کار می‌کنند. معمولا کسانی که به دلیل یک بیماری سلامت روان، ناتوانی های جسمی یا یادگیری مشکل دارند.

آن ها می توانند در محیط های مختلفی از جمله سازمان های بهداشتی، خدمات مراقبت اجتماعی، منزل، آموزش و… به عنوان پزشکان مستقل کار کنند.

رشته کاردرمانی

رشته کاردرمانی (Occupational Therapy) به عنوان یکی از رشته های گروه علوم تجربی شناخته می‌شود. با توجه به نیاز این افراد در هر جامعه ای در کشور ما نیز این رشته مورد استقبال قرار گرفته است.

در حال حاضر دانشگاه های زیادی اقدام به تاسیس دانشکده های توانبخشی نموده اند که باعث افزایش ظرفیت دانشگاهی این رشته شده است. از طرفی به دلیل اینکه این رشته با تمام سنین سروکار دارد؛ بنابراین دروس آن نیز شامل آشنایی ساختارهای بدنی افراد در سنین مختلف خواهد بود. برخی از این دروس شامل:

• دروس آناتومی

• دروس بیماری‌های مغز و اعصاب و روانپزشکی

• دروس حرکت‌شناسی

• آنالیز فعالیت و زندگی

• توانبخشی حرفه‌ای

• و دروس دیگری از قبیل مشاوره، بازی درمانی و….

کاردرمانی - مسیحارهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی ذهنی

هزینه کاردرمانی در منزل

یک کاردرمانگر تمام نیازهای بیمار فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی را در نظر می‌گیرد. این حمایت می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند. به مردم حس هدفمندی تازه‌ای بدهد، افق‌های جدیدی را بگشاید و احساس آنها را نسبت به آینده تغییر دهد.

در واقع، شما با یک متخصص بهداشت به نام کاردرمانگر ملاقات خواهید کرد که می‌تواند راه هایی برای تغییر حرکات شما ارائه دهد تا بتوانید کار خود را انجام دهید، از خود مراقبت کنید، ورزش کنید یا فعال بمانید.

با توجه به این موضوع، هزینه کاردرمانی در منزل با توجه به شرایط فرد و بیماری آن و مراقبت های لازم جهت درمان آن، مشخص خواهد شد.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

چگونه کاردرمانی می تواند به ADHD کمک کند؟

کاردرمانی بر مهارت هایی تمرکز دارد که هر فرد به آن نیاز دارد تا بتواند به طور مستقل در زندگی روزمره عمل کند.

اولین قدم یک OT این خواهد بود که با شما صحبت کند تا دریابد که چگونه ADHD توانایی شما (یا فرزندتان) را برای موفقیت در خانه، محل کار، مدرسه، روابط یا در سایر زمینه ها مختل می کند.

در اینجا چند زمینه وجود دارد که مداخلات OT مبتنی بر شواهد در مدیریت ADHD مؤثر بوده است.

مدیریت زمان

برای افراد مبتلا به ADHD، مدیریت پروژه‌های پیچیده، کارهای روزمره، کارهای وقت‌گیر و ضرب‌الاجل‌ها دشوار و گاهی غیرممکن است. ADHD می تواند انجام کارها را سخت تر کند:

✔️ ایجاد و اجرای برنامه برای یک فعالیت

✔️ انجام وظایف به ترتیب درست

✔️ انجام فعالیت در بازه زمانی لازم

✔️تشخیص زمان افزایش یا کاهش سرعت فعالیت

✔️ تخمین زمان مناسب برای انجام یک فعالیت

آنچه علم می گوید؛

تحقیقات نشان می دهد که OT در بهبود توانایی های پردازش زمان و مدیریت زمان روزانه موثر است.

در یک مطالعه ۲۰۱۸، گروهی از دانش‌آموزان ۹ تا ۱۵ ساله به مدت ۱۲ هفته با یک کاردرمانگر کار کردند تا آگاهی خود را از مدیریت زمان و کار افزایش دهند.

در پایان مداخله، دانش‌آموزانی که با OT کار می‌کردند، بهبود قابل‌توجهی در آگاهی خود از زمان، توانایی خود برای جهت‌گیری در زمان، و توانایی آن‌ها در مدیریت مؤثر زمان خود در طول وظایف روزانه نشان دادند.

مهارت های سازمانی

موفقیت در مدرسه و در محل کار معمولاً مستلزم مهارت های سازمانی پیوسته است. ADHD با توانایی های زیر تداخل می کند:

✔️ پیش بینی آن چیزی که برای‌ تکمیل یک پروژه مورد انتظار است.

✔️ همراه بودن با مواد و برنامه ها

✔️ تفکیک فعالیت های پیچیده به کارهای کوچکتر

کوشینسکی می گوید که کاردرمانگران متخصص در تجزیه و تحلیل فعالیت هستند. این به معنای نگاهی به هر فعالیت و تقسیم آن به مراحل و عوامل عملکردی یا مهارت‌هایی است که کودک برای موفقیت به آن نیاز دارد.

هنگامی که یک پروژه به مراحل کوچکتر تقسیم شد، یک OT می‌تواند به سازماندهی مواد، توسعه سیستم‌های ساده و ایجاد نشانه‌های بصری کمک کند تا به افراد کمک کند هر گام از یک مرحله را پیگیری، به خاطر بسپارند و دنبال کنند.

یک OT می‌تواند با دانش‌آموز کار کند تا طرح کلی از مراحل درگیر در یک پروژه ایجاد کند، فعالیت‌های مختلف را کد رنگی کند، مدلی بسازد تا آنچه را که انتظار می‌رود نشان دهد، و به دانش‌آموز نشان دهد که چگونه فضای کاری بدون درهم‌کاری را حفظ کند.

آنچه علم می گوید

یک کاردرمان با مهارت های سازمانی به بزرگسالان نیز کمک می کند. در یک مطالعه ۲۰۲۰، یک برنامه ۷ هفته‌ای کاردرمانی با هدف قرار دادن روال‌ها و مدیریت زمان منجر به استرس کمتر و علائم کمتر برای زنان مبتلا به ADHD شد.

عملکرد اجرایی

کودکان مبتلا به ADHD اغلب با مجموعه پیچیده ای از مهارت های فکری مرتبط به هم که به عنوان کارکردهای اجرایی شناخته می شوند، درگیر هستند. یک تحقیق نشان می‌دهد که این مشکلات دوران کودکی اغلب تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.

وظایف اجرایی عبارتند از:

حافظه کاری
مهارت های برنامه ریزی
دانستن اینکه چگونه حواستان باشد یا توجه را تغییر دهد
تعیین اولویت ها
کنترل تکانه ها و حواس پرتی

آنچه علم می گوید:

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که کاردرمانی می تواند در ایجاد عملکرد اجرایی مفید باشد.

در یک مطالعه ۲۰۲۰، محققان دریافتند که کودکانی که در یک مداخله سوارکاری تحت نظارت OT شرکت کردند، عملکرد اجرایی بهتری را پس از برنامه نشان دادند. با استفاده از یک سری فعالیت‌های درمانی عملی و جذاب به نام برنامه Cog-Fun (کارکردی شناختی) منبع مطمئن کودکانی که با والدین و OT کار می کنند، بهبود قابل توجهی را در عملکرد اجرایی پس از درمان تجربه کردند

یک مطالعه ۲۰۱۷ که شامل ۴۴ دانش‌آموز در چین به همراه والدینشان بود، نشان داد که برنامه‌ای که مهارت‌های عملکرد اجرایی را هدف قرار می‌دهد پس از ۱۲ جلسه در بهبود مهارت‌های عملکرد اجرایی مؤثر است. در این برنامه، دانش‌آموزان از نشانه‌های بصری و تکرار برای تمرین مهارت‌های خود استفاده کردند، در حالی که والدین یاد گرفتند که چگونه فرزندان خود را مربی و حمایت کنند. (مطالعات نشان می‌دهند که مشارکت والدین برای موفقیت مداخلات OT حیاتی است.)

آموزش کاردرمانی در منزل

با توجه به راحتی اکثر بیماران در خانه، کار درمانی در منزل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. محیط امن، راحت و به دور از استرس در خانه می‌تواند نقش مثبتی در روند درمان بیمار داشته باشد.

با این حال برای کاردرمانی در منزل بایستی یک سری اصول و قواعد است. برای مثال، آموزش خانواده بخش بزرگی از روند درمانی در این زمینه نیز خواهد بود.

شما در موقعیتی عالی خواهید بود که به خانواده دستورالعمل های خاصی برای بهترین نحوه مراقبت از اعضای خانواده خود بدهید. در هر حال کاردرمانی در منزل نیازمند یک سری برنامه ریزی ها و آموزش ها است که با توجه به شرایط بیمار معین خواهد شد.

معرفی وسایل کاردرمانی

طیف گسترده ای از تجهیزات کاردرمانی وجود دارد که می‌تواند به بیماران با چالش های پردازش حسی کمک کند تا به حداکثر پتانسیل خود برسد. برای مثال کودکان مبتلا به اوتیسم با استفاده از برخی تجهیزات کاردرمانی متناسب با نیازهای آنها می‌توانند

شرایط بهتری را در انجام کارهای شخصی خود فرا بگیرند. برخی از وسایل کاردرمانی مخصوص این افراد شامل:

• توپ درمانی

• صندلی راکر

• ابزار نوشتن حسی

• وزنه های مداد: به ماهیچه های دست کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کنند.

• هدفون حذف نویز: کودک شما همچنین ممکن است در جلوگیری از صداها یا سایر عوامل حواس پرتی که در محیط کلاس او رخ می‌دهد؛ مشکل داشته باشد، که این هدفون ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

• هارکلا هوگ: برای آن دسته از کودکانی که نیاز به رهاسازی انرژی دارند یا برای کسانی که عموماً جویای حس هستند، یک ترامپولین کوچک می‌تواند یک مکمل مفید برای ناحیه حسی باشد.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-چرا کاردرمانی به خوبی شناخته نشده است؟

کتی جورک، کاردرمانگر در بیمارستان تخصصی وارم اسپرینگز در لولینگ، گفت: «کاردرمانی کمتر شناخته شده است، زیرا برخلاف فیزیکی و گفتار درمانی، وظایف ما به وضوح تعریف نشده است.

۲-چرا به کاردرمانی نیاز دارم؟

کاردرمانی (OT) شاخه ای از مراقبت های بهداشتی است که به افراد در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می کند. OT می تواند به آنها کمک کند تا استقلال را در تمام زمینه های زندگی خود به دست آورند. کاردرمانگران به رفع موانعی که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر می گذارد کمک می کنند.

۳-چه زمانی به یک کاردرمانگر نیاز دارید؟

کاردرمانی از افرادی حمایت می کند که سلامتی، محیط یا شرایط اجتماعی شرکت در فعالیت هایی را که برایشان مهم است دشوار می کند. یک کاردرمانگر با شما همکاری خواهد کرد تا نقاط قوت و مشکلاتی که ممکن است در زندگی روزمره داشته باشید را شناسایی کند.

متخصص کاردرمانی

کاردرمانی به سلامت جسم و روح فرد کمک کرده و باعث می‌شود تا بیماران فعالیت های روزانه خود را به تنهای انجام دهند. متخصص کاردرمانی با جوه به این اصل سعی می‌کند تا شرایط بیمار را بررسی کرده و با برنامه ریزی منظم و استفاده از تجهیزات متناسب، فرد را به سمت مستقل شده پیش ببرد.

این افراد معمولا با همه سنین و هر نوع بیماری کار می‌کنند. افراد مبتلا به ناتوانی های جسمی، روحی و روانی، سالمندان، کودکان و بسیاری افراد دیگر.

تجهیزات کاردرمانی

تجهیزات کاردرمانی نقش بسیار مهمی در روند بهبود بیماران خواهند داشت. معمولا استفاده از این تجهیزات کمک می‌کند تا افراد پروسه درمان خود را سریعتر طی کنند.

برای مثال کسی که در روند لباس پوشیدن مشکل داشته باشد و یا گر کسی در خم شدن مشکل داشته باشد، خواه از آسیب یا درد کمر، مشکلات تعادلی، یا سکته مغزی و غیره باشد.

تجهیزات کمکی میزان دسترسی و انجام فعالیت هایی مانند لباس پوشیدن را آسان تر خواهد کرد. این کار به مرور زمان در درمان فرد تاثیر مثبت خواهد داشت.

کاردرمانی - مسیحارهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

مراکز کاردرمانی

خوشبختانه امروز مراکز یا کلینیک کاردرمانی زیادی برای کمک به درمان افراد ناتوان بوجود آمده است. یکی از این مراکز کلینیک تخصصی غیردولتی رهیاب است.

در کلینیک رهیاب متخصصانی از سراسر کشور در سطح کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری رشته های گوناگون نظیر روانشناسی بالینی، مامایی مشاوره و درمانگران مجرب مشغول به فعالیت هستند. این افراد با تخصص و تجربه خود در تلاش هستند تا بهبودی کامل را به بیماران شما برگردانند.

دوره های آموزشی کاردرمانی

هر جا که درس می خوانید یا آموزش می بینید، باید نشان دهید که درک درستی از کاردرمانی دارید. ایده خوبی است که مدتی را با یک کاردرمانگر ثبت شده بگذرانید تا ببینید کار چگونه است.

دوره های آموزشی کاردرمانی فرصتی است تا کلیه اصول و قواعد مربوط به این حرفه را به صورت تخصصی تر فرا بگیرید. اینکه درباره بیماران مختلف و شرایط آنها بدانید و نحوه رسیدیگ را فرا بگیرید، باعث می‌شود تا در این حرفه چند قدم جلوتر از دیگران قرار بگیرید.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب

کلام آخر

کاردرمانی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که شامل درمان شرایط و توسعه عملکرد انسانی مرتبط با چندین عنصر مختلف تجربه انسانی از جمله مدرسه، کار و فعالیت های روزمره زندگی می شود.

مانند بسیاری از حرفه های مراقبت های بهداشتی، نقش های مربوط به کاردرمانگران مختلف می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. ما سعی کردیم آنچه را که نیاز است درباره این رشته بدانید به صورت خلاصه در این مقاله بیان کنیم.

سوالات متداول کاردرمانی

کاردرمانی (OT) یک حرفه مبتنی بر مدرک علمی، بهداشت و مراقبت اجتماعی است که توسط برخی از دانشگاه های معتبر کشور اراده می‌شود…..

یک کاردرمانگر تمام نیازهای بیمار فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی را در نظر می‌گیرد. این حمایت می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند. به مردم حس هدفمندی تازه‌ای بدهد، افق‌های جدیدی را بگشاید و احساس آنها را نسبت به آینده تغییر دهد….

کاردرمانی به سلامت جسم و روح فرد کمک کرده و باعث می‌شود تا بیماران فعالیت های روزانه خود را به تنهای انجام دهند. متخصص کاردرمانی با جوه به این اصل سعی می‌کند تا شرایط بیمار را بررسی کرده و با برنامه ریزی منظم و استفاده از تجهیزات متناسب، فرد را به سمت مستقل شده پیش ببرد.

4 دیدگاه دربارهٔ «کاردرمانی»

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی سایت