موسیقی درمانی کودک

موسیقی درمانی ذشرق تهران

 

موسیقی درمانی کودک چیست؟

تا بحال اسم تکنیک موسیقی درمانی کودک به گوشتون خورده؟ حتما برای شما هم سوال پیش اومده موسیقی درمانی چیست؟ به زبان ساده وقتی برای کودک شما موسیقی درمانی درنظر گرفته می شود مطابق با سن کودک  شما ، ترکیبی از موزیک و بازی‌ و همچنین آواز و تعاملات در نظر گرفته می شود.این فرایند به علت اینکه مغز موسیقی را در هر دو نیمکره پردازش می کند به مرور بر مدیریت موقعیت های استرس زا ، اجتماعی شدن، ابراز وجود ، ارتباطات و رشد حرکتی تاثیر گذار است.

موسیقی درمانی می تواند عملکرد شناختی را تحریک کند و ممکن است برای اصلاح برخی از مهارت های گفتاری استفاده شود.

درمان اختلالات روان‌شناختی با موسیقی درمانی

با گوش دادن مستقیم، درمانگر کلینیک مسیحا موسیقی می‌سازد یا صدای ضبط شده را پخش می‌کند و کودک شما به آن گوش می‌دهد. سپس در مورد موسیقی صحبت می کند.بدین صورت از آن برای کمک به پردازش احساسات یا تجربیات کودک استفاده می شود.

در فرایند موسیقی درمانی درمانگر کودک شما با پخش موسیقی در جهت آرام کردن کودک و از ریتم برای راهنمایی در تنفس یا کشش استفاده کند

همچنین میتوان با بازی‌های ریتمیک، دست زدن‌ها و استفاده فردی یا گروهی از اسباب بازی در فرایند موسیقی درمانی کودک در درمان اختلالات روان‌شناختی کمک کرد.

۴ مرحله موسیقی درمانی چیست؟

به طور کلی موسیقی درمانی شامل چهار روش اصلی دریافتی، بازآفرینی، بداهه نوازی و آهنگسازی است. این روش ها را می توان در انواع مختلفی مورد استفاده قرار داد.

کاردرمانی

کاردرمانی
کاردرمانی به عنوان یکی از شاخه های مهم توانبخشی شناخته می شود. تاثیر کاردرمانی در تقویت و بهبود اختلالات افراد بسیار موثر است. در این شاخه کاردرمانگران ابتدا مشکلات جسمی یا ذهنی افراد را مورد بررسی و معاینات لازم قرار داده و با توجه به آن یک برنامه درمانی هدفمند برای بیمار ارائه می دهد. در این راه کاردرمانگر با استفاده از تمرینات و تکنیک های مشخص به فرد کمک می کند تا در کارهای شخصی خود استقلال لازم را کسب کند. در این راستا، برخی کودکان با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می کنند که مهمترین آن راه رفتن است. اگر کودک شما نیز با همچین مشکلی مواجه است؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا به موضوع کاردرمانی برای راه رفتن کودک بپردازیم.
در ادامه خواهیم خواند :

کار درمانی چیست

کاردرمانی (OT) یک حرفه مبتنی بر مدرک علمی، بهداشت و مراقبت اجتماعی است که توسط برخی از دانشگاه های معتبر کشور اراده می‌شود.

کار درمانی برای سلامت و تندرستی روحی و جسمی رویکردی را نشان می‌دهد و افراد را قادر می‌سازد تا به پتانسیل کامل خود دست یابند.

به عبارت دیگر، حمایت عملی برای توانمندسازی افراد برای تسهیل بهبودی و غلبه بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت‌ ها (یا مشاغلی) که برایشان مهم است، فراهم می‌کند.

کاردرمانی - مسیحارهاب

این حمایت باعث افزایش استقلال و رضایت افراد در تمام ابعاد زندگی می شود. کاردرمانگران با بزرگسالان و کودکان در تمام سنین با طیف وسیعی از شرایط کار می‌کنند. معمولا کسانی که به دلیل یک بیماری سلامت روان، ناتوانی های جسمی یا یادگیری مشکل دارند.

آن ها می توانند در محیط های مختلفی از جمله سازمان های بهداشتی، خدمات مراقبت اجتماعی، منزل، آموزش و… به عنوان پزشکان مستقل کار کنند.

رشته کاردرمانی

رشته کاردرمانی (Occupational Therapy) به عنوان یکی از رشته های گروه علوم تجربی شناخته می‌شود. با توجه به نیاز این افراد در هر جامعه ای در کشور ما نیز این رشته مورد استقبال قرار گرفته است.

در حال حاضر دانشگاه های زیادی اقدام به تاسیس دانشکده های توانبخشی نموده اند که باعث افزایش ظرفیت دانشگاهی این رشته شده است. از طرفی به دلیل اینکه این رشته با تمام سنین سروکار دارد؛ بنابراین دروس آن نیز شامل آشنایی ساختارهای بدنی افراد در سنین مختلف خواهد بود. برخی از این دروس شامل:

• دروس آناتومی

• دروس بیماری‌های مغز و اعصاب و روانپزشکی

• دروس حرکت‌شناسی

• آنالیز فعالیت و زندگی

• توانبخشی حرفه‌ای

• و دروس دیگری از قبیل مشاوره، بازی درمانی و….

کاردرمانی - مسیحارهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی ذهنی

هزینه کاردرمانی در منزل

یک کاردرمانگر تمام نیازهای بیمار فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی را در نظر می‌گیرد. این حمایت می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند. به مردم حس هدفمندی تازه‌ای بدهد، افق‌های جدیدی را بگشاید و احساس آنها را نسبت به آینده تغییر دهد.

در واقع، شما با یک متخصص بهداشت به نام کاردرمانگر ملاقات خواهید کرد که می‌تواند راه هایی برای تغییر حرکات شما ارائه دهد تا بتوانید کار خود را انجام دهید، از خود مراقبت کنید، ورزش کنید یا فعال بمانید.

با توجه به این موضوع، هزینه کاردرمانی در منزل با توجه به شرایط فرد و بیماری آن و مراقبت های لازم جهت درمان آن، مشخص خواهد شد.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

چگونه کاردرمانی می تواند به ADHD کمک کند؟

کاردرمانی بر مهارت هایی تمرکز دارد که هر فرد به آن نیاز دارد تا بتواند به طور مستقل در زندگی روزمره عمل کند.

اولین قدم یک OT این خواهد بود که با شما صحبت کند تا دریابد که چگونه ADHD توانایی شما (یا فرزندتان) را برای موفقیت در خانه، محل کار، مدرسه، روابط یا در سایر زمینه ها مختل می کند.

در اینجا چند زمینه وجود دارد که مداخلات OT مبتنی بر شواهد در مدیریت ADHD مؤثر بوده است.

مدیریت زمان

برای افراد مبتلا به ADHD، مدیریت پروژه‌های پیچیده، کارهای روزمره، کارهای وقت‌گیر و ضرب‌الاجل‌ها دشوار و گاهی غیرممکن است. ADHD می تواند انجام کارها را سخت تر کند:

✔️ ایجاد و اجرای برنامه برای یک فعالیت

✔️ انجام وظایف به ترتیب درست

✔️ انجام فعالیت در بازه زمانی لازم

✔️تشخیص زمان افزایش یا کاهش سرعت فعالیت

✔️ تخمین زمان مناسب برای انجام یک فعالیت

آنچه علم می گوید؛

تحقیقات نشان می دهد که OT در بهبود توانایی های پردازش زمان و مدیریت زمان روزانه موثر است.

در یک مطالعه ۲۰۱۸، گروهی از دانش‌آموزان ۹ تا ۱۵ ساله به مدت ۱۲ هفته با یک کاردرمانگر کار کردند تا آگاهی خود را از مدیریت زمان و کار افزایش دهند.

در پایان مداخله، دانش‌آموزانی که با OT کار می‌کردند، بهبود قابل‌توجهی در آگاهی خود از زمان، توانایی خود برای جهت‌گیری در زمان، و توانایی آن‌ها در مدیریت مؤثر زمان خود در طول وظایف روزانه نشان دادند.

مهارت های سازمانی

موفقیت در مدرسه و در محل کار معمولاً مستلزم مهارت های سازمانی پیوسته است. ADHD با توانایی های زیر تداخل می کند:

✔️ پیش بینی آن چیزی که برای‌ تکمیل یک پروژه مورد انتظار است.

✔️ همراه بودن با مواد و برنامه ها

✔️ تفکیک فعالیت های پیچیده به کارهای کوچکتر

کوشینسکی می گوید که کاردرمانگران متخصص در تجزیه و تحلیل فعالیت هستند. این به معنای نگاهی به هر فعالیت و تقسیم آن به مراحل و عوامل عملکردی یا مهارت‌هایی است که کودک برای موفقیت به آن نیاز دارد.

هنگامی که یک پروژه به مراحل کوچکتر تقسیم شد، یک OT می‌تواند به سازماندهی مواد، توسعه سیستم‌های ساده و ایجاد نشانه‌های بصری کمک کند تا به افراد کمک کند هر گام از یک مرحله را پیگیری، به خاطر بسپارند و دنبال کنند.

یک OT می‌تواند با دانش‌آموز کار کند تا طرح کلی از مراحل درگیر در یک پروژه ایجاد کند، فعالیت‌های مختلف را کد رنگی کند، مدلی بسازد تا آنچه را که انتظار می‌رود نشان دهد، و به دانش‌آموز نشان دهد که چگونه فضای کاری بدون درهم‌کاری را حفظ کند.

آنچه علم می گوید

یک کاردرمان با مهارت های سازمانی به بزرگسالان نیز کمک می کند. در یک مطالعه ۲۰۲۰، یک برنامه ۷ هفته‌ای کاردرمانی با هدف قرار دادن روال‌ها و مدیریت زمان منجر به استرس کمتر و علائم کمتر برای زنان مبتلا به ADHD شد.

عملکرد اجرایی

کودکان مبتلا به ADHD اغلب با مجموعه پیچیده ای از مهارت های فکری مرتبط به هم که به عنوان کارکردهای اجرایی شناخته می شوند، درگیر هستند. یک تحقیق نشان می‌دهد که این مشکلات دوران کودکی اغلب تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.

وظایف اجرایی عبارتند از:

حافظه کاری
مهارت های برنامه ریزی
دانستن اینکه چگونه حواستان باشد یا توجه را تغییر دهد
تعیین اولویت ها
کنترل تکانه ها و حواس پرتی

آنچه علم می گوید:

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که کاردرمانی می تواند در ایجاد عملکرد اجرایی مفید باشد.

در یک مطالعه ۲۰۲۰، محققان دریافتند که کودکانی که در یک مداخله سوارکاری تحت نظارت OT شرکت کردند، عملکرد اجرایی بهتری را پس از برنامه نشان دادند. با استفاده از یک سری فعالیت‌های درمانی عملی و جذاب به نام برنامه Cog-Fun (کارکردی شناختی) منبع مطمئن کودکانی که با والدین و OT کار می کنند، بهبود قابل توجهی را در عملکرد اجرایی پس از درمان تجربه کردند

یک مطالعه ۲۰۱۷ که شامل ۴۴ دانش‌آموز در چین به همراه والدینشان بود، نشان داد که برنامه‌ای که مهارت‌های عملکرد اجرایی را هدف قرار می‌دهد پس از ۱۲ جلسه در بهبود مهارت‌های عملکرد اجرایی مؤثر است. در این برنامه، دانش‌آموزان از نشانه‌های بصری و تکرار برای تمرین مهارت‌های خود استفاده کردند، در حالی که والدین یاد گرفتند که چگونه فرزندان خود را مربی و حمایت کنند. (مطالعات نشان می‌دهند که مشارکت والدین برای موفقیت مداخلات OT حیاتی است.)

آموزش کاردرمانی در منزل

با توجه به راحتی اکثر بیماران در خانه، کار درمانی در منزل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. محیط امن، راحت و به دور از استرس در خانه می‌تواند نقش مثبتی در روند درمان بیمار داشته باشد.

با این حال برای کاردرمانی در منزل بایستی یک سری اصول و قواعد است. برای مثال، آموزش خانواده بخش بزرگی از روند درمانی در این زمینه نیز خواهد بود.

شما در موقعیتی عالی خواهید بود که به خانواده دستورالعمل های خاصی برای بهترین نحوه مراقبت از اعضای خانواده خود بدهید. در هر حال کاردرمانی در منزل نیازمند یک سری برنامه ریزی ها و آموزش ها است که با توجه به شرایط بیمار معین خواهد شد.

معرفی وسایل کاردرمانی

طیف گسترده ای از تجهیزات کاردرمانی وجود دارد که می‌تواند به بیماران با چالش های پردازش حسی کمک کند تا به حداکثر پتانسیل خود برسد. برای مثال کودکان مبتلا به اوتیسم با استفاده از برخی تجهیزات کاردرمانی متناسب با نیازهای آنها می‌توانند

شرایط بهتری را در انجام کارهای شخصی خود فرا بگیرند. برخی از وسایل کاردرمانی مخصوص این افراد شامل:

• توپ درمانی

• صندلی راکر

• ابزار نوشتن حسی

• وزنه های مداد: به ماهیچه های دست کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کنند.

• هدفون حذف نویز: کودک شما همچنین ممکن است در جلوگیری از صداها یا سایر عوامل حواس پرتی که در محیط کلاس او رخ می‌دهد؛ مشکل داشته باشد، که این هدفون ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

• هارکلا هوگ: برای آن دسته از کودکانی که نیاز به رهاسازی انرژی دارند یا برای کسانی که عموماً جویای حس هستند، یک ترامپولین کوچک می‌تواند یک مکمل مفید برای ناحیه حسی باشد.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-چرا کاردرمانی به خوبی شناخته نشده است؟

کتی جورک، کاردرمانگر در بیمارستان تخصصی وارم اسپرینگز در لولینگ، گفت: «کاردرمانی کمتر شناخته شده است، زیرا برخلاف فیزیکی و گفتار درمانی، وظایف ما به وضوح تعریف نشده است.

۲-چرا به کاردرمانی نیاز دارم؟

کاردرمانی (OT) شاخه ای از مراقبت های بهداشتی است که به افراد در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می کند. OT می تواند به آنها کمک کند تا استقلال را در تمام زمینه های زندگی خود به دست آورند. کاردرمانگران به رفع موانعی که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر می گذارد کمک می کنند.

۳-چه زمانی به یک کاردرمانگر نیاز دارید؟

کاردرمانی از افرادی حمایت می کند که سلامتی، محیط یا شرایط اجتماعی شرکت در فعالیت هایی را که برایشان مهم است دشوار می کند. یک کاردرمانگر با شما همکاری خواهد کرد تا نقاط قوت و مشکلاتی که ممکن است در زندگی روزمره داشته باشید را شناسایی کند.

متخصص کاردرمانی

کاردرمانی به سلامت جسم و روح فرد کمک کرده و باعث می‌شود تا بیماران فعالیت های روزانه خود را به تنهای انجام دهند. متخصص کاردرمانی با جوه به این اصل سعی می‌کند تا شرایط بیمار را بررسی کرده و با برنامه ریزی منظم و استفاده از تجهیزات متناسب، فرد را به سمت مستقل شده پیش ببرد.

این افراد معمولا با همه سنین و هر نوع بیماری کار می‌کنند. افراد مبتلا به ناتوانی های جسمی، روحی و روانی، سالمندان، کودکان و بسیاری افراد دیگر.

تجهیزات کاردرمانی

تجهیزات کاردرمانی نقش بسیار مهمی در روند بهبود بیماران خواهند داشت. معمولا استفاده از این تجهیزات کمک می‌کند تا افراد پروسه درمان خود را سریعتر طی کنند.

برای مثال کسی که در روند لباس پوشیدن مشکل داشته باشد و یا گر کسی در خم شدن مشکل داشته باشد، خواه از آسیب یا درد کمر، مشکلات تعادلی، یا سکته مغزی و غیره باشد.

تجهیزات کمکی میزان دسترسی و انجام فعالیت هایی مانند لباس پوشیدن را آسان تر خواهد کرد. این کار به مرور زمان در درمان فرد تاثیر مثبت خواهد داشت.

کاردرمانی - مسیحارهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

مراکز کاردرمانی

خوشبختانه امروز مراکز یا کلینیک کاردرمانی زیادی برای کمک به درمان افراد ناتوان بوجود آمده است. یکی از این مراکز کلینیک تخصصی غیردولتی رهیاب است.

در کلینیک رهیاب متخصصانی از سراسر کشور در سطح کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری رشته های گوناگون نظیر روانشناسی بالینی، مامایی مشاوره و درمانگران مجرب مشغول به فعالیت هستند. این افراد با تخصص و تجربه خود در تلاش هستند تا بهبودی کامل را به بیماران شما برگردانند.

دوره های آموزشی کاردرمانی

هر جا که درس می خوانید یا آموزش می بینید، باید نشان دهید که درک درستی از کاردرمانی دارید. ایده خوبی است که مدتی را با یک کاردرمانگر ثبت شده بگذرانید تا ببینید کار چگونه است.

دوره های آموزشی کاردرمانی فرصتی است تا کلیه اصول و قواعد مربوط به این حرفه را به صورت تخصصی تر فرا بگیرید. اینکه درباره بیماران مختلف و شرایط آنها بدانید و نحوه رسیدیگ را فرا بگیرید، باعث می‌شود تا در این حرفه چند قدم جلوتر از دیگران قرار بگیرید.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب

کلام آخر

کاردرمانی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که شامل درمان شرایط و توسعه عملکرد انسانی مرتبط با چندین عنصر مختلف تجربه انسانی از جمله مدرسه، کار و فعالیت های روزمره زندگی می شود.

مانند بسیاری از حرفه های مراقبت های بهداشتی، نقش های مربوط به کاردرمانگران مختلف می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. ما سعی کردیم آنچه را که نیاز است درباره این رشته بدانید به صورت خلاصه در این مقاله بیان کنیم.

سوالات متداول کاردرمانی

کاردرمانی (OT) یک حرفه مبتنی بر مدرک علمی، بهداشت و مراقبت اجتماعی است که توسط برخی از دانشگاه های معتبر کشور اراده می‌شود…..

یک کاردرمانگر تمام نیازهای بیمار فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی را در نظر می‌گیرد. این حمایت می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند. به مردم حس هدفمندی تازه‌ای بدهد، افق‌های جدیدی را بگشاید و احساس آنها را نسبت به آینده تغییر دهد….

کاردرمانی به سلامت جسم و روح فرد کمک کرده و باعث می‌شود تا بیماران فعالیت های روزانه خود را به تنهای انجام دهند. متخصص کاردرمانی با جوه به این اصل سعی می‌کند تا شرایط بیمار را بررسی کرده و با برنامه ریزی منظم و استفاده از تجهیزات متناسب، فرد را به سمت مستقل شده پیش ببرد.

کاردرمانی در تهران

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با کاردرمانی در تهران و بهترین مراکز کاردرمانی در تهران اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در ادامه خواهیم خواند

کاردرمانی در تهران به چه صورت است ؟

کاردرمانی (OT) شاخه ای از مراقبت های بهداشتی است که به افراد در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند؛ کمک می‌کند. کاردرمانی می‌تواند به این افراد کمک کند تا استقلال را در تمام زمینه های زندگی خود به دست آورند.

کاردرمانگران به رفع موانعی که بر نیازهای عاطفی، اجتماعی و فیزیکی فرد تأثیر می‌گذارد؛ کمک می‌کنند. برای این کار از فعالیت های روزمره، تمرینات و سایر روش های درمانی استفاده می ‌شود. خوشبختانه امروزه موسسات مختلفی در جهت بهبود این افراد بوجود آمدند که اکثر آنها در شهر تهران می‌باشند.

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic

بهترین کاردرمانی در تهران

بهترین کاردرمانی در تهران نیازمند داشتن یک سری ویژگی های برای فرد است. اینکه مطمئن شوید که این رشته برای شما مناسب است یا خیر. به طور کلی کسانی که رشته کاردرمانی را انتخاب می‌کنند.

آن هم در شهرهای بزرگی مانند تهران که با طیف وسیعی از بیماران روبرو هستند. بهتر است یک سری ویژگی های شخصیتی را داشته باشند. چند مورد از این ویژگی های کاردرمانی شامل:

خلاق: کاردرمانی دائما با افرادی کار می‌کنند که به انواع مختلف درمان نیاز دارند. بنابراین، آن‌ها باید مهارت‌های حل مسئله را به خوبی بدانند. تا بتوانند وقتی موانع خاصی را پیش می‌آیند، برطرف کنند.

صبوری: صبوری یک ویژگی کلیدی در این حرفه است. معمولا بیماران حوادثی را پشت سرگذاشته اند که آنها را ضعیف کرده است. زمان بهبودی برای این بیماران اغلب طولانی و سخت است. بنابراین وظیفه و مسئولیت کاردرمانی در تهران است که هنگام کار با مشتریان خود صبر داشته باشند.

ناظر: مراقب بودن یک ویژگی کلیدی در کمک به بهبودی بیماران است. کاردرمانگران باید دائما مراقب بیماران خود باشند و مشاهده کنند که آیا روش‌های درمانی فعلی کار می‌کنند. همچنین پیشرفت‌هایی که توسط بیماران انجام می‌شود.

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی در منزل تهران

کاردرمانگران در بسیاری از محیط‌های مختلف، از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز توانبخشی، امکانات بهداشت روانی، مراکز خصوصی و منازل افراد کار می‌کنند.

کاردرمانی در منزل یکی دیگر از خدماتی است که این افراد در جهت بهبود بیماران انجام می‌دهند. با توجه به اینکه شهر تهران شلوغ و وسیع است، حمل و نقل بیمار مشکل و گاها نادرست است.

بنابراین کمک گرفتن از کاردمانی در منزل می‌تواند در روند بهبود سریعتر بیماران نقش مهمی ایفا کند. برای مثال، می‌تواند به سالمندانی کمک کند که می‌خواهند با بیماری و ناتوانی خود مبارزه کنند.

همچنین با فعالیت‌هایی سازگار شوند که به آنها اجازه می‌دهد به‌ طور مستقل در خانه‌هایشان زندگی کنند. نه اینکه مجبور شوند به یک مرکز زندگی کمکی یا جامعه بازنشستگی نقل مکان کنند.

نه تنها افراد سالمند، کودکان بیمار یا افرادی که تصادف کرده اند و از بیماری خاصی رنج می‌برند؛ فضای امن خانه بسیار برای آنها کمک کننده خواهد بود.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

مراکز کار درمانی در تهران

کاردرمانی یکی از این حرفه های مراقبت های بهداشتی است که در سال های اخیر رواج یافته است. به دلیل ماهیت دلسوزانه کار، بسیاری از افراد به سمت مشاغل OT و فرصت هایی که برای ایجاد تأثیر مثبت در زندگی دیگران فراهم می‌کنند؛ جذب می شوند.

از این رو مراکز کاردرمانی  اقدام به ارائه خدمات و معرفی افراد متخصص برای کمک به شما کرده‌اند. یکی از این مراکز کلینیک رهیاب است. این مرکز اولین کلینیک غیردولتی روان درمانی و سلامت جنسی است که با هدف ارتقاء سلامت روانشناختی، مسائل زناشویی و رفع مشکلات خانواده و… تاسیس شده است.

ما در مرکز رهیاب بهترین افراد متخصص را در رشته های مختلف روانپزشکی، روانشناسی بالینی و … گرد هم آورده ایم تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-یک کاردرمانگر دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

کاردرمانگران بیماران مجروح، بیمار یا ناتوان را از طریق استفاده درمانی از فعالیت های روزمره درمان می کنند. آنها به این بیماران کمک می کنند تا مهارت های مورد نیاز برای زندگی و کار روزانه را توسعه دهند، بهبود یابند.

۲-نمونه ای از کاردرمانی چیست؟

از دست دادن تحرک در دست

فردی که برخی از عملکردهای خود را در دست و انگشتان خود از دست داده است. کاردرمانگر روی کمک به آنها برای بازیابی این عملکردها، معمولاً از طریق تمرینات، تمرکز خواهد کرد. این تمرینات نه تنها برای کمک به بازیابی قدرت بیمار بلکه برای آموزش مجدد مغز در انجام آنها انجام می شود.

۳-تفاوت فیزیوتراپی و کاردرمانی چیست؟

اساسی ترین تفاوت بین فیزیوتراپی و کاردرمانی این است که PT بر بهبود توانایی بیمار برای حرکت بدن خود تمرکز دارد در حالی که OT بر بهبود توانایی بیمار برای انجام فعالیت های روزمره تمرکز دارد.

بهترین مرکز کاردرمانی تهران

کاردرمانی ( کاردرمانی کودکان و …) با سایر حرفه های مراقبت های بهداشتی مانند فیزیوتراپی یا پرستاری در تمرکز بر درمان کل بیمار به جای درمان یک آسیب، بیماری یا ناتوانی خاص متفاوت است.

به عنوان مثال، پس از یک عمل جراحی، یک پرستار ممکن است در مدیریت درد، تغییر پانسمان و مراقبت در حین بهبودی به بیمار کمک کند.

از سوی دیگر، یک کاردرمانگر فعالیت‌هایی را که برای بیمار مهم هستند، ارزیابی می‌کند و به آن ها می‌آموزد که چگونه پس از جراحی دوباره مستقل شوند، تا بتوانند نقش‌هایی را که تعیین‌کننده هستند، از سر بگیرند.

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در منزل

بنابراین پیدا کردن بهترین مرکز کاردرمانی تهران از اهمیت زیادی برخودار است. بهتر است تا به سابقه کاری آن و متخصصین این مراکز دقت کرده و سپس بهترین مرکز را انتخاب کنید.

متخصص کاردرمانی در تهران

کاردرمانگران، ارائه دهندگان اصلی خدمات کاردرمانی هستند. این افراد عبارتند از:

متخصصان تحصیل کرده دانشگاهی که دانش و مهارت های تخصصی خود را برای توصیه دوره ای از اقدامات پیشگیرانه یا اصلاحی به کار می گیرند که به افراد کمک می‌کند زندگی پربارتر و رضایت بخشی داشته باشند.

متخصص کاردرمانی در تهران آموزش دیده‌اند تا نه تنها محدودیت های پزشکی و جسمی یک ناتوانی یا آسیب را درک کنند. بلکه عوامل روانی-اجتماعی را نیز که بر عملکرد کل فرد تأثیر می‌گذارد؛ شناسایی و درمان کنند.

دوره های آموزشی کاردرمانی در تهران

اغلب افرادی که به کاردرمانی در تهران مشغول هستند؛ علاوه بر دانش هایی اصلی که در دانشگاه ها فرا می‌گیرند. بهتر است یکسری دوره های آموزشی کاردرمانی در تهران را نیز بگذرانند.

این دوره ها معمولا کلیه بیمارن و مسائل مربوطه را و شیوه کمک به آنها را آموزش می‌دهند. به نوعی تجربه ای متفاوت و مفید برای این افراد است تا سریعا وارد بازار کار شوند.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران

کلام آخر

کاردرمانی یک حرفه بهداشتی مشتری محور است که به ارتقای سلامت و رفاه از طریق شغل مربوط می شود. شما می‌توانید با توجه به اهمیت تخصص این شغل، مراکز مختلف را در سراسر تهران شناسایی و انتخاب نمایید. ما سعی کردیم در این مقاله شما را بیشتر با کاردرمانی در تهران دوره ها و لازمه تخصص در این رشته آشنا کنیم.

سوالات متداول کاردرمانی در تهران

کاردرمانی (OT) شاخه ای از مراقبت های بهداشتی است که به افراد در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند؛ کمک می‌کند. کاردرمانی می‌تواند به این افراد کمک کند تا استقلال را در تمام زمینه های زندگی خود به دست آورند…

مراکز کاردرمانی در تهران اقدام به ارائه خدمات و معرفی افراد متخصص برای کمک به شما کرده‌اند. یکی از این مراکز کلینیک رهیاب است. این مرکز اولین کلینیک غیردولتی روان درمانی و سلامت جنسی است که با هدف ارتقاء سلامت روانشناختی، مسائل زناشویی و رفع مشکلات خانواده و… تاسیس شده است….

کاردرمانی در منزل تهران یکی دیگر از خدماتی است که کاردرمانگران در جهت بهبود بیماران انجام می‌دهند. با توجه به اینکه شهر تهران شلوغ و وسیع است، حمل و نقل بیمار مشکل و گاها نادرست است…

کاردرمانی کودکان

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic
در این مقاله قصد داریم در مورد کاردرمانی کودکان و مخصوصا کودکان اوتیسم و بیش فعال اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.
در ادامه خواهید خواند:

کاردرمانی در منزل برای کودکان

یافتن راه‌ هایی برای مشارکت دادن کودکان در فعالیت‌ های کاردرمانی دشوار است. در بسیاری از موارد، کودکان خانه خود را مکانی امن برای انجام فعالیت‌هایی می‌دانند.

کاردرمانی برای کودکان اغلب حول بازی، یادگیری مهارت های جدید و افزایش استقلال در کارهای لذت بخش می چرخند.

شاید فکر کنید که در خانه سخت باشد؛ اما راه‌ های ساده زیادی برای ادغام فعالیت ‌های کاردرمانی در فضای خانه وجود دارد. برای مثال، فرزند خود را در یک فعالیت آشپزی شرکت دهید یا زمان حمام را به یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل کنید.

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic

آموزش کاردرمانی کودکان

کاردرمانگران با کودکانی که دارای ناتوانی ها و تفاوت های جسمی و شناختی هستند؛ کار می کنند. آنها با کودک برای درک نیاز های آن ارتباط برقرار کرده و راه های درمان آن را شناسایی می‌کنند.

پس از آن نوبت به ارزیابی توانایی های فیزیکی، حسی، عاطفی و شناختی کودک خواهد بود تا بتوانند برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. این افراد باید به صورت مستمر و مدام بر روی مهارت های کودک کار کنند تا به نتیجه برسند.

از این رو آموزش کاردرمانی برای کودکان بسیار جدی و حساس است. این افراد باید به خوبی بتوانند نیاز کودک را شناسایی و در جهت بهبود آن قدم بردارند.

دوره های آموزشی کاردرمانی کودکان

در دوره های آموزشی کاردرمانی کودکان، مهارت های ارزیابی عملی و درمان را آموزش داده خواهد شد. اما قبل از هر چیز، ویژگی های شخصی و حرفه ای خاصی وجود دارد که باید آنها را پرورش دهید.

بهترین کار درمانگران کسانی هستند که مهارت های ارتباطی قوی دارند و می دانند چگونه به طور موثر در تیم کار کنند. آنها مشکل گشای خلاقی هستند و راه حل های سفارشی برای درمان کودکان طراحی می کنند.

آنها نسبت به کودکان تحت درمان خود همدلی دارند و انعطاف پذیری و صبر از خود نشان می دهند. در این دوره ها شما می‌توانید تجربه و آموزش های بسیاری را برای بهبود بهتر و سریعتر کودکان فرا بگیرید.

Occupational therapy in Tehran,masiha-rehabclinic (4)

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی ذهنی

چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند

کاردرمانی رشته ای از مراقبت های بهداشتی است که به کودکان در هر سنی که دارای مشکلات جسمی، حسی یا شناختی هستند؛ کمک می کند. کاردرمانی باعث می‌شود تا در اغلب کارهای خود به استقلال لازم دست پیدا کنند. با این حال، چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند؛ کودکانی که دارای شرایط زیر هستند:

• صدمات هنگام تولد یا نقص مادرزادی
• اختلالات پردازش حسی
• آسیب های وارده به مغز و نخاع
• مشکلات یادگیری
• اوتیسم
• آرتریت روماتوئید نوجوانان
• سلامت روان یا مشکلات رفتاری
• شکستگی استخوان یا سایر آسیب های ارتوپدی
• تاخیرهای رشدی
• شرایط پس از جراحی
• قطع عضو تروماتیک
• سرطان
• صدمات شدید دست
• فلج مغزی و سایر بیماری های مزمن

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانگران می توانند توصیه ها و درمان موثری را برای کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی ارائه دهند. بیش فعالی اختلالی است که بر توانایی کودک در حفظ تمرکز یا انجام چند کار تاثیر می گذارد.

کاردرمانگران کودک شما را مشاهده کرده و تجزیه و تحلیل می کنند که چگونه برخی از مشکلاتی که آنها با آن مواجه هستند به طور مستقیم بر عملکرد کودک در محیط خانه و مدرسه تأثیر می گذارد را درمان کنند.

سایر خدمات کلینیک مسیحا رهاب

بیشتر بخوانیم : کاردرمانی در تهرانپارس

معرفی وسایل کاردرمانی کودکان

یک کاردرمانگر می تواند مشاوره و آموزش در مورد تجهیزات سازگار ارائه دهد که ممکن است به کودک شما در بهبود عملکرد خود کمک کند. هدف از تجهیزات تطبیقی این است که فرزند شما را قادر سازد تا در مشاغل روزانه به طور مستقل عمل کند. برخی از وسایل و تجهیزات مورد استفاده در کاردرمانی کودکان شامل :
• قاشق و چنگال تطبیقی
• سازگاری صندلی
• دستگیره های مداد
• خودکارهای تطبیقی
• آتل
• تابلوهای تحریر
• کمک های غذایی تطبیقی
• وسایل کمکی برای حمام
• کمک های قدرت گرفتن

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

۱-کاردرمانگر برای کودک چه می کند؟

شغل یک کودک رشد، یادگیری، انجام تکالیف مدرسه و بازی است. کاردرمانی (OT) به کودکانی که دارای ناتوانی جسمی، حسی یا شناختی هستند کمک می کند. این به آنها کمک می کند تا کارهای روزمره مانند غذا خوردن، پوشیدن کفش و جوراب، تمرکز بر یادگیری، نوشتن و بازی با اسباب بازی ها یا دیگر بچه ها را انجام دهند.

۲-چرا یک کودک نیاز به کاردرمانی دارد؟

OT به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد مدرسه آنها را بهبود می بخشد و به فعالیت های روزانه آنها کمک می کند. همچنین باعث افزایش عزت نفس و احساس موفقیت آنها می شود. با OT، بچه‌ها می‌توانند: مهارت‌های حرکتی ظریف را توسعه دهند تا بتوانند اسباب‌بازی‌ها را بگیرند و رها کنند و مهارت‌های خوب دست خط یا رایانه را توسعه دهند.

۳-چه نوع کودکی به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی برای کودکان برای کودکانی که دارای تاخیر در مهارت های حرکتی، اختلالات پردازش حسی یا مشکلات هماهنگی هستند ضروری است. اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا فرزندتان در این زمینه به کمک نیاز دارد این است که او را در طول روز تماشا کنید و ببینید که چگونه با دنیای اطرافش تعامل دارد.

متخصص کاردرمانی کودکان

متخصص کاردرمانی کودکان به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد آنها را در مدرسه بهبود بخشیده و به فعالیت های روزانه آنها کمک کند.

همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیت آنها می شودبا کمک گرفتن از این متخصصین کودکان می‌توانند:

• مهارت‌ های حرکتی ظریف را تقویت کنند تا کودکان بتوانند اسباب ‌بازی‌ ها را در دست بگیرند و رها کنند. همچنین مهارت‌ هایی دیگر مانند نوشتن یا کار با رایانه را بیاموزند.

• هماهنگی چشم و دست را بهبود ببخشند تا آنها بتوانند بازی کنند و مهارت های مورد نیاز مدرسه مانند ضربه زدن به توپ و نوشتن از روی تخته کلاس را انجام دهند.

• مهارت های اساسی زندگی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، مسواک زدن، و خود تغذیه را فرا بگیرند.

• با تمرین نحوه مدیریت نا امیدی و خشم، رفتارهای مثبت و مهارت های اجتماعی را بیاموزند.

• و بسیاری موارد دیگر

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کاردرمانی به کودکان بیش فعال کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند.

برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، همچنین می تواند به آنها در زمینه مدرسه، اخلاق کاری و عملکرد کمک کند.

کودکی که بیش فعال است در روابط فردی و اجتماعی و ابراز احساسات و مسائل عاطفی با مشکل مواجه خواهد شد.

برای کودکان بیش فعال زیر ۶ سال، اولین درمان، آموزش والدین در مدیریت رفتار است.

Occupational therapy for children.masiha-rehabclinic

بیشتر بخوانیم : گفتار درمانی شرق تهران

در این سنین از مصرف دارو در کودکان خردسال اجتناب می گردد. برای کودکان بزرگتر از ۶ سال، پزشکان ممکن است هم از دارو و هم از آموزش رفتار استفاده کنند. همچنین بهتر است والدین نیز تا سن ۱۲ سالگی یا بزرگتر، آموزش مدیریت رفتار را فرا بگیرندتا در روند بهبودی فرزندان کمک کنند.

کاردرمانی کودکان در تهران

همواره تعداد مشکلات جسمی و فیزیکی که افراد در جامعه با آن روبه رو می شوند بسیار زیاد بوده که سبب اختلال و نقص در روند زندگی عادی افراد شده و انجام امور روزانه را بطور مستقل برای آنها بسیار دشوار کرده است . از جمله این نقص های فیزیکی میتوان به مشکلات کاردرمانی و گفتاردرمانی و …. اشاره کرد .کلینیک مسیحا رهاب در راستای حل این نواقص و مشکلات همواره با ارائه به روزترین روش های درمانی و همکاری با مجرب ترین پرسنل از جمله معتبرترین مراکز توانبخشی در کشور بوده است که همواره در بالاترین رتبه در حوزه درمانی خود بوده است .

برای کسب مشاوره غیر حضوری میتوانید با شماره تلفن های – ۰۹۱۹۳۷۰۵۱۹۸و  ۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰  -تماس حاصل فرمایید و در صورت تمایل جهت کسب مشاوره حضوری میتوانید به آدرس – تهران ، نارمک ،چهارراه تلفنخانه ،جنب مدرسه سروش ،پلاک ۲۵۰ ،واحد ۱۳مراجعه فرمایید همکاران ما همواره در خدمت گذاری به شما عزیزان حاضر خواهند بود.

موقعیت مکانی کلینیک مسیحا رهاب در تهران

کلام آخر

کاردرمانی افراد را تشویق می کند تا بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت های مهم باز می دارد؛ غلبه کنند و استقلال و رضایت آنها را از زندگی افزایش می دهد. به طور کلی، هدف اصلی کاردرمانی، انطباق محیط متناسب با فرد است.

از این تفکر پیروی می‌کند که هیچ دو نفری مثل هم نیستند، بنابراین محیط اطراف باید با بهترین خدمات به همه سازگار شود و به آنها اجازه دهد بیشترین بهره ‌وری را داشته باشند.

در صورتی که بیمار کودک باشد؛ شرایط حساس تر و متفاوت تر خواهد بود. باید بدانید که کاردرمانی برای کودکان نیاز به مهارت های مختلف و تجربیات زیاد در این زمینه دارد. چراکه مشکلات هر کودک متفاوت خواهد بود. به طور خلاصه در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است.

سوالات متداول کاردرمانی کودکان

کاردرمانی برای کودکان اغلب حول بازی، یادگیری مهارت های جدید و افزایش استقلال در کارهای لذت بخش می چرخند…

کاردرمانی به کودکان بیش فعال کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند…

متخصص کاردرمانی کودکان به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد آنها را در مدرسه بهبود بخشیده و به فعالیت های روزانه آنها کمک کند…

ارگوتراپی یا کاردرمانی چیست ؟ (اکیوپیشنال تراپی)

رشته کاردرمانی زیرشاخه پزشکی و جز رشته های توانبخشی است .

قبولی در رشته کاردرمانی بسیار سخت است زیرا تعداد کمی از دانشگاههای کشور مجاز به پذیرش دانشجو از این رشته می باشند که الزاما باید دولتی باشند.

به دلیل اهمیت بالای رشته و گذراندن دوران کارورزی از سال اول دانشجویی افراد بعد از پایان تحصیل دارای شماره نظام پزشکی و حق تاسیس مطب می باشند.

معنی اکییوپیشنال کار هدفمند است ,و دیدگاه بالا به پایین دارد و هدف اصلی درمان به استقلال رساندن فرد در زندگی و جامعه است .

کلینیک توانبخشی مسیحا با استفاده از تجهیزات و متدهای به روز دنیا و تیم درمان متخصص  و اخلاق محور در رشته های کاردرمانی ,گفتاردرمانی و مشاوره در نظر دارد تا بهترین خدمات درمانی را در اختیار بیماران خود قرار دهد .

پشتیبانی سایت